Czereśnia Lapins - samopłodna odmiana o skórce odpornej na pękanie

Czereśnie Czereśnie

Czereśnia Lapins jest obecnie jedną z najchętniej uprawianych na całym świecie. Jej niewątpliwa zaleta to brak podatności na pękanie. Istotna jest też informacja o tym, że roślina ta należy do nielicznych odmian samopłodnych, dzięki czemu nie potrzebuje zapylaczy. Na ogromną skalę uprawia się ją głównie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Pochodzenie

Odmiana ta swoją nazwę zawdzięcza hodowcy, który ją wyselekcjonował – K.O. Lapinsowi. Otrzymał on ją w Stacji Badawczej w Summerland w Kanadzie poprzez krzyżówkę czereśni Van i Stella.

Opis

Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, a wytwarzana przez nie korona formuje się jako wyniosła. Z kolei owoce zradzane przez tę odmianę mają dosyć ciekawy kolor – intensywny, od jasnego po ciemnoczerwony. Przy tym wszystkim ich skórka jest gładka i błyszcząca. Miąższ zaś również ubarwia się na czerwonawo; jego konsystencja jest raczej zwięzła. Najważniejsze jednak, że są to czereśnie soczyste, smaczne i bardzo duże. Ich waga bowiem wynosi ok. 8–9 g. Interesujący jest też sam ich kształt – od sercowatego po wręcz beczułkowaty.

Cięcie

Ponieważ Lapins może dorosnąć do ok. 5 m, warto zastosować cięcie letnie, które uformuje jego koronę. Zatem tuż po zbiorze owoców skraca się wierzchołek na pożądaną wysokość, a konary – o metr (licząc od ich końców). Resztę gałęzi się prześwietla. W dwa lata po takim zabiegu – najlepiej w czerwcu lub lipcu – należy wyciąć wszystkie zbyt długie przyrosty, a pozostawić tylko te mające po 40–50 cm długości.

Podkładki

Czereśnie wielkoowocowe, takie jak Lapins, dobrze urosną na podkładkach karłowych – PHL-A lub Gisela 5, przy czym obie wykazują zgodność fizjologiczną z odmianami uprawnymi. Pamiętać trzeba, że zagęszczenie drzew nie powinno przekroczyć 1250 sztuk na hektar.  

Zbiór

Lapins to czereśnia przełomu szóstego i siódmego tygodnia dojrzewania. Oznacza to, że zbioru można dokonać w połowie lipca. Ważne jest, że owoce tej odmiany charakteryzują się dużą trwałością po zerwaniu. Fakt ten wiąże się z kolei z tym, że można je uznać za produkt pożądany w handlu eksportowym.

Wytrzymałość

Odmiana ta dobrze uda się raczej na cieplejszych stanowiskach, ponieważ dosyć średnio radzi sobie z niskimi temperaturami. Na szczęście uznaje się ją za odporną na choroby. Cieszy też brak podatności owoców na pękanie oraz niezawodność w corocznym i obfitym plonowaniu.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Bielicki P., Podkładki, część 2, „Działkowiec”, nr 2/2010, s. 47–48.
  2. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 57.
  3. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  4. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 145, 149.
  5. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 243.
  6. Wyrzykowska M., Nie tylko jabłonie tniemy latem, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 33/2013, s. 31.

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki