Czereśnia Kordia - odmiana ceniona za ogromne i niezwykle słodkie owoce

Czereśnie Czereśnie

Czereśnia Kordia jest aktualnie jedną z najbardziej pożądanych odmian dosłownie na całym świecie. Jeśli chodzi o Europę, to znajduje się ona w rejestrach dużej części krajów. W Polsce czereśnia ta plasuje się również wśród najpopularniejszych odmian produkcyjnych. Cały popyt wynika z niezwykłej jakości owoców zradzanych przez Kordię. Warto dodać, że jest to przypadkowa siewka znaleziona w Czechach, z czym związana jest jej synonimiczna nazwa, czyli Kordia Techlovicka.

Opis drzewa

Drzewo na początku rośnie naprawdę silnie, ale z czasem zaczyna słabnąć i w pełni owocowania jego siła jest już umiarkowana. Podobnie ma się sprawa z koroną, która z pierwotnie stożkowatej z wiekiem zmienia się w rozłożystą i dosyć zagęszczoną. Pędy jednoroczne są średnio grube i pokryte nielicznymi przetchlinkami.

Owoce

Cechą, która wpływa na wzrost grona wielbicieli czereśni Kordia – oprócz słodkiego i pysznego smaku – jest wielkość owoców. Okazuje się, że przeciętnie ważą one od 8 do nawet 12 g. W kształcie są one regularne, sercowate, ale i stożkowe. Ich skórka w pełni dojrzałości będzie miała kolor od karminowego po ciemnobrązowy, choć z jasnymi punktami. Oprócz tego charakteryzuje się ona delikatnością i połyskiem. Jeśli chodzi o miąższ, to jest on twardy i aromatyczny, a znajdująca się w nim pestka – dość duża i ostro zakończona. Sok wyciśnięty z czereśni odmiany Kordia jest równie smaczny, co same owoce, ale też mocno barwny.

Cięcie

Ponieważ czereśnia ta rośnie dosyć intensywnie, wymaga precyzyjnego cięcia skracającego konary i regulującego tym samym wysokość drzewa. Po zbiorze owoców należy zatem przyciąć wierzchołek na dowolnej wysokości, a konary skrócić o metr. Resztę gałęzi prześwietlić. Na następne lato (w czerwcu lub lipcu) powinno się przyjrzeć odrastającym pędom i te najdłuższe w ogóle usunąć, bo i tak już nie dadzą owoców. Pozostawia się natomiast wszystkie odrosty mające do ok. 50 cm długości, ponieważ szybko zaowocują.

Zbiór

Kordia zaczyna owocować wcześnie, a jej plon przy odpowiednich warunkach jest coroczny i obfity. Zalicza się ją do odmian późnych, ponieważ należy do grupy siódmego tygodnia dojrzewania czereśni. Oznacza to zatem, że zbioru dokonuje się od drugiej połowy lipca, zazwyczaj po zbiorze owoców Hedelfińskiej. Za odpowiednie zapylacze uznaje się odmiany: Hedelfińska, Heidegger, Sam, Schneidera Późna oraz Van.

Wytrzymałość

Niekwestionowaną zaletą czereśni Kordia jest brak podatności na pękanie. Poza tym świetnie znosi ona transport, dzięki czemu jest pożądanym produktem eksportowym. Poza tym dobrze radzi sobie z chorobami. Niestety, odmiana ta ma jedną poważną wadę, a mianowicie jest ona wrażliwa na niskie temperatury. Zarówno samo drzewo, jak i pąki kwiatowe źle znoszą przymrozki – i te zimowe, i wiosenne.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia

  1. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 90.
  2. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  3. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 238–239, 242.
  4. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 303.
  5. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 77–78.
  6. Wyrzykowska M., Nie tylko jabłonie tniemy latem, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 33/2013, s. 31.

 

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki