Malina Sokolica - jedna z najnowszych, dobrze obfitujących odmian deserowych

Malina Sokolica jest jedną z najnowszych polskich odmian o średnim terminie dojrzewania – w rejestrze COBORU znajduje się od 2010 r. Obecnie uważa się ją za jedną z najbardziej obiecujących malin deserowych z przeznaczeniem do uprawy amatorskiej i towarowej.

Roślina

Odmianę tę wyselekcjonowano dzięki skrzyżowaniu naszej rodzimej Polany z zagranicznymi malinami o mniejszej przydatności do uprawy w Polsce – Canby, Malling Promise i Malling Seedling. Po swoich przodkach Sokolica odziedziczyła słabo porośnięte kolcami pędy, dobrą plenność i wyjątkowo smaczne owoce. Przedstawiciele tej odmiany to zwarte krzewy o średniej liczbie pędów i odrostów korzeniowych. Pędy owoconośne osiągają średnią długość, jednoroczne natomiast rosną silnie, są dość sztywne i zagięte u wierzchołków.

Owoce

Owoce Sokolicy nie imponują rozmiarami, ale są bardzo smaczne i jędrne. Mają kształt ściętego stożka i apetyczny, jasnoczerwony kolor. Odmiana ta wydaje obfite plony, nieco większe niż Radziejowa. Termin dojrzewania jej owoców pokrywa się z terminem Laszki i przypada na koniec czerwca lub początek lipca.

Wartość

Zaletami maliny Sokolicy są doskonałe walory smakowe i wytrzymałość owoców na transport oraz stosunkowo wysoka odporność roślin na mróz, odmiana ta spełnia zatem podstawowe warunki, które decydują o jej przydatności do uprawy towarowej. Sokolicę poleca się zwłaszcza do sadzenia w tunelach, ponieważ w takich warunkach można przyspieszyć dojrzewanie jej owoców nawet o 3 tygodnie.

Bibliografia

  1. Danek J., Uprawa maliny i jeżyny, Warszawa 2014, s. 15-16.
  2. Król K., Pyszne maliny pełne zdrowia, „Mój Piękny Ogród”, nr 8/2011, s. 46-47.
  3. Pawlak-Zdziechowska A., Maliny pod osłonami, „Lubelskie Aktualności Rolnicze”, nr 1/2014, s. 24-25.
  4. Pawlak-Zdziechowska A., Nowe odmiany malin i jeżyn w polskiej hodowli, „Lubelskie Aktualności Rolnicze”, nr 10/2014, s. 24-25.

Małgorzata Długosz

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki