Malina Veten - norweska odmiana o smacznych, typowo deserowych owocach

Malina Veten jest norweską odmianą o średnim terminie dojrzewania, owocującą na pędach dwuletnich. Została wyselekcjonowana w latach 50. XX w. dzięki skrzyżowaniu odmian Asker i Lloyd George. Wydaje smaczne, typowo deserowe owoce, nadające się do mrożenia i na przetwory. Ze względu na wrażliwość na mróz i choroby rzadko spotyka się ją na plantacjach towarowych, pozostaje jednak popularną odmianą amatorską.

Roślina

Malina Veten cechuje się stosunkowo dużą siłą wzrostu, zwłaszcza na glebach żyznych i ciepłych. Rosnąc swobodnie tworzy rozłożyste, niezbyt gęste krzewy o grubych, sztywnych, łukowato wygiętych pędach i licznych odrostach korzeniowych. Pędy, rzadko porośnięte dużymi, fioletowobrązowymi kolcami, mają jasnozielony kolor, który z czasem ciemnieje i nabiera brązowoczerwonego odcienia. Pędy owoconośne są średniej długości bądź krótkie. Liście mają najczęściej po trzy lekko skręcone listki o słabo widocznym ząbkowaniu, lekko wybrzuszone wzdłuż nerwów głównych. Kwiatostany rozwijają się dość późno, są luźne i rozłożyste.

Owoce

Duże, stożkowate owoce maliny Veten dojrzewają w połowie lipca. Mają silny aromat i doskonały, winny smak, ich zaletą jest również atrakcyjny, ciemnoczerwony kolor. Pestkowce są mocno zrośnięte, dzięki czemu owoc jest zwarty i nie rozpada się podczas zbiorów ani w transporcie, choć ciężko oddzielić go od dna kwiatowego.

Wartość

Wadą tej odmiany jest jej zmienna plenność – ponieważ wykazuje niską odporność na mróz, a jej pąki często zamierają z powodu przymrozków, w lata o chłodnej i późnej wiośnie plony mogą być bardzo niskie. Malina Veten cechuje się ponadto wrażliwością na choroby wirusowe, takie jak zamieranie pędów i mozaikę maliny, pod wpływem której szybko się degeneruje. Na choroby grzybowe jest średnio wrażliwa.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

  1. Danek J., Uprawa maliny i jeżyny, Warszawa 2014, s. 18.
  2. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 219.
  3. Król K., Pyszne maliny pełne zdrowia, „Mój Piękny Ogród”, nr 8/2011, s. 46-47.
  4. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 546-547.
  5. Sadownictwo, red. S.A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 85.

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki