Malina Pokusa - ze względu na ogromne owoce nazywana królową wśród malin

Malina Pokusa Malina Pokusa

Malina Pokusa jest rośliną wyjątkową, ponieważ wytwarza największe owoce wśród wszystkich odmian malin. Potrafią one osiągnąć wręcz olbrzymie rozmiary, co sprawia, że świetnie wpisują się w nasz lokalny rynek, na którym do tej pory brakowało tego typu owoców. Do rejestru krzew ten został wpisany w 2003 r. i od tamtego momentu zradzane przez niego maliny zaczęły królować w branży deserowo-dekoracyjnej.

Opis

Pokusa rośnie raczej silnie. Wytwarza przy tym sztywne i łukowato wygięte pędy. Tak naprawdę to będzie ich niewiele i okażą się nierówne pod względem długości, ale za to niektóre z nich osiągną nawet 2 m. Poza tym nie są to pędy agresywne, ponieważ wytwarzają bardzo mało drobnych kolców.

Owoce

Jak już wspomniano na wstępie, maliny zradzane przez Pokusę wyrosną na dorodne okazy. Jeden owoce będzie zatem ważył aż ok. 5,5 g. W kształcie okażą się one raczej kuliste, choć leciutko wydłużone. Oprócz tego ubarwią się na intensywną czerwień, którą pokryje słabe omszenie. Przy tym wszystkim będą jednak mało aromatyczne, a i zawartość ekstraktu może się okazać średnio zadowalająca. Jego ilość szacuje się bowiem na poziomie ok. 7,7%, co jest najgorszym wynikiem wśród znanych odmian jesiennych. Zapewne właśnie z tego powodu najczęściej maliny te wykorzystuje się w deserach czy do produkcji mrożonek, a nie do bezpośredniego spożycia.

Uprawa

Pokusa najchętniej hodowana jest w sposób amatorski – na działkach, albo po prostu w przydomowych ogródkach. Dobrze jest uprawiać ją pod osłonami na zbiór jesienny lub na dwukrotny. Zalecana forma to rząd wolnostojący, gdzie krzewy sadzi się bez podpór w rozstawie 3,5 m × 0,5 m. Nie można też dopuścić do tego, aby się zbyt zagęściły. W tym wypadku należy zatem po obu stronach grządki wbić w ziemię słupki, pomiędzy którymi rozciągnie się sznurki na wysokości mniej więcej 1,2 m i pospina się je z kolei co 2–3 m.

Zbiór

Odmiana ta należy do tych powtarzających owocowanie. Na jednorocznych pędach Pokusa dojrzewa zatem od połowy sierpnia do nastania pierwszych jesiennych przymrozków. Owocowanie powtarza się jednak we wczesnym terminie tradycyjnego terminu dojrzewania malin, ale tylko na dolnych odcinkach dwuletnich pędów.

Odporność

Maliny zradzane przez Pokusę są średnio podatne na gnicie. Niestety, okazuje się, że krzew ten może zostać z łatwością porażony przez wirus krzaczastej karłowatości. Jedynymi sposobami na ograniczenie strat są kupowanie sprawdzonych i zdrowych sadzonek oraz regularne lustrowanie sadów i ewentualne usuwanie chorych roślin.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Danek J., Uprawa maliny i jeżyny, Warszawa 2014, s.12, 28–29.
  2. Gwozdecki J., Bardzo słodkie maliny, „Ogrody”, nr 7/2006, s. 29–31.
  3. Król K., Nie tylko w kolorze malinowym, „Działkowiec” , nr 12/2009, s. 38–39.
  4. Program ochrony roślin sadowniczych 2014, red. A. Czarnocka, Warszawa 2014, s. 158–162.

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki