Jak i kiedy ciąć jeżyny? Przedstawiamy najważniejsze zasady

Cięcie jeżyny Cięcie jeżyny

Cięcie jeżyny jest, obok nawadniania i właściwego nawożenia, zabiegiem niezbędnym do uzyskania wysokich plonów. Technikę i termin cięcia należy dostosować do odmiany, którą mamy w naszym ogrodzie. Podpowiadamy, jak i kiedy przeprowadzić ten zabieg.

Cięcie po posadzeniu

Bezpośrednio po posadzeniu wszystkie odmiany jeżyn zaleca się przyciąć 30 cm nad ziemią. Operacja ta służy wzmocnieniu systemu korzeniowego, który szybciej i silniej się rozrośnie, jeśli roślina nie będzie musiała odżywiać długich pędów.

Forma uprawy

Odmiany jeżyn owocujących na pędach dwuletnich mają pokrój płożący lub częściowo wyprostowany, dlatego należy prowadzić je przy podporach – w szpalerach, rozpięte w formie wachlarza, bądź przy słupkach. W przypadku jeżyn płożących, takich jak Thornless Evergreen, wygodna jest forma sznura, która daje możliwość oddzielenia pędów jednorocznych od dwuletnich: jedne przywiązuje się do drutów po prawej, drugiej po lewej stronie słupka. Jeżyna Reuben, która wydaje plon na pędach jednorocznych, ma sztywne pędy i może rosnąć bez podpór, o ile jej stanowisko jest zaciszne i nie występuje ryzyko łamania pędów przez wiatr.

Cięcie na owocowanie

Pierwsze cięcie krzewów plonujących na pędach dwuletnich przeprowadza się latem. Pędom wyrośniętym na 1,5-2 m należy skrócić wierzchołki, by pobudzić roślinę do rozkrzewienia się. Na początku kolejnego sezonu wegetacyjnego pęd główny jeżyny przycina się do wysokości ok. 1,7 m, pędy boczne natomiast – do 30-40 cm nad powierzchnią ziemi. Przycięcie pędów wegetatywnych sprawi, że siła wzrostu krzewu zostanie skierowana na tworzenie pędów owoconośnych i pąków, co sprzyja obfitemu plonowaniu. Kolejne cięcie jeżyn przeprowadza się dopiero po zbiorze owoców – usuwamy wtedy wszystkie pędy dwuletnie oraz nadmiar jednorocznych. Zapobieganie nadmiernemu zagęszczeniu roślin jest istotnym elementem profilaktyki przeciw chorobom i szkodnikom, a ponadto wpływa na wielkość plonu. Optymalna liczba pędów wegetatywnych wynosi 6 na 1 m bieżący szpaleru lub 5 na jeden palik.

Jeżyna Reuben, która plonuje na pędach tegorocznych, wymaga cięcia tylko raz w sezonie. Po zbiorze owoców wszystkie jej pędy należy wyciąć tuż przy gruncie.

Zabiegi po cięciu

Ponieważ większość odmian jeżyn nie wykazuje w polskich warunkach klimatycznych pełnej mrozoodporności, krzewy wymagają okrywania na zimę. W tym celu bezpośrednio po cięciu należy odwiązać pozostawione pędy z rusztowana i położyć je na ziemi, a następnie przykryć suchą słomą.

W przypadku jeżyn owocujących na pędach jednorocznych, przed nadejściem pierwszych mrozów warto przykryć pędy przycięte tuż przy ziemi kopczykiem, który w razie bezśnieżnej zimy ochroni karpę przed przemarznięciem.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

  1. Danek J., Uprawa maliny i jeżyny, Warszawa 2014, s. 100-101.
  2. Danek J., Wiosenne cięcie krzewów jagodowych, „Działkowiec”, nr 3/2007, s. 50-51.
  3. Kopytowski J., Pilarek B., Cięcie krzewów, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 4/2014, s. 22.
  4. Król K., Pielęgnacja malin i jeżyn, „Działkowiec”, nr 6/2010, s. 46-47.
  5. Mika A., Cięcie drzew i krzewów owocowych, PWRiL, Warszawa 2006, s. 186.
  6. Orzeł A., Szpalery i sznury z krzewów jagodowych, „Działkowiec”, nr 5/2009, s. 44-45.
  7. Wyrzykowska M., Latem w jagodniku – warto ciąć, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 35/2013, s. 27.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki