Odkrywamy metody właściwego szczepienia jabłoni

Szczepienie jabłoni Szczepienie drzewka

Szczepienie jest jedną z metod rozmnażania roślin sadowniczych. Obok innych sposobów, takich jak rozmnażanie z nasion (generatywne) i z sadzonek (wegetatywne), szczepienie najlepiej nadaje się do przeprowadzania na drzewkach owocowych, w tym także jabłoni. Niestety czynność ta nie należy do najłatwiejszych, więc za pierwszym razem może przydać się pomoc doświadczonego sadownika oraz informacje teoretyczne, wraz z kilkoma praktycznymi poradami.

Co musimy wiedzieć o szczepieniu?

Szczepienie to nic innego, jak połączenie dwóch roślin w taki sposób, by dalej mogły rozwijać się jako jeden organizm. Taki zabieg służy przede wszystkim wspomnianemu rozmnożeniu, ale także uszlachetnieniu jabłoni. Jeśli w swoim ogrodzie lub sadzie posiadamy drzewo, którego owoce nas nie satysfakcjonują pod względem smaku czy wyglądu, to właśnie poprzez szczepienie możemy stworzyć ciekawą, nawet wieloodmianową jabłoń o lepszych właściwościach.

Szczepienie polega na połączeniu dwóch elementów – podkładki i zraza – przy zastosowaniu jednej z metod. Do rozmnażania jabłoni stosuje się najczęściej szczepienie w klin lub za korę oraz przez stosowanie. Podkładka to wyhodowana siewka, natomiast zraz jest zaszczepionym pędem. W sadownictwie podkładki rozmnaża się nie tylko w sposób generatywny, ale także wegetatywny, by następnie starannie dobrać odpowiedni zraz. Tutaj nie ma miejsca na przypadek, gdyż prawidłowy dobór komponentów pozwala na takie manipulowanie naturą, by na przykład przyspieszyć wejście drzewa w okres owocowania .

Istnieją różne rodzaje podkładek – karłowe, półkarłowe i silnie rosnące. Jak nietrudno się domyślić, odpowiednio wyrastają z nich małe, średnie i duże (nawet do 5 m wysokości) drzewa. Posiadają swoją własną klasyfikację oraz symbole literowe i cyfrowe. Dla jabłoni najchętniej wybierane są podkładki karłowe B9, M9 i P60 lub ewentualnie półkarłowa M26.

Zrazy to pędy jednoroczne pobrane z odmiany, którą chcemy zaszczepić na podkładce. Oczywiście najczęściej wybiera się w tym celu odmiany szlachetne, jak Piros, Gloster, Antonówka, Gala, Szara reneta, Kosztela, Piękna z Boskoop czy Szampion. Do szczepienia pobiera się pęd z zewnętrznej części korony, a jego długość powinna wynosić ok. 50 cm.

Ogólne zasady szczepienia

  • Zaleca się szczepienie na młodszych, najlepiej kilku- lub kilkunastoletnich drzewach. W przypadku młodych jabłoni, zabieg można przeprowadzić za jednym razem w tym samym roku.
  • Jeśli jednak chcemy przeprowadzić szczepienie na starszym drzewie, liczącym powyżej 20 lat, proces ten należy rozłożyć w czasie. W ciągu kilku lat, zrazy przeszczepiamy stopniowo, zaczynając od góry drzewa.
  • Warunkiem powodzenia szczepienia jest pokrewieństwo gatunkowe zraza i podkładki. Różnice gatunkowe są dopuszczalne, jednak istnieje wówczas większe ryzyko niepowodzenia zabiegu i jest on trudniejszy do przeprowadzenia.
  • Aby możliwe było prawidłowe połączenie się zraza z podkładką, będące warunkiem powodzenia szczepienia, musi dojść do połączenia ich tkanek twórczych (miazgi).
  • Narzędziem, które będzie nam potrzebne do przeszczepiania jest przede wszystkim specjalny nóż z prostym i dużym ostrzem zwany szczepakiem. Ponadto konieczne będzie zastosowanie pasty/maści ogrodniczej, np. Funaben 3 oraz folii do wiązania.
  • Każda z przedstawionych metod szczepienia wymaga innej pory (patrz podtytuł „Kiedy szczepić?”)

Techniki szczepienia – metoda  „w klin”

To sposób szczepienia stosowany w przypadku starszych drzew, przy dużej dysproporcji grubości zraza względem podkładki. Nazywany też metodą „w sarnią nóżkę”. Zabieg wymaga dokładności i precyzji. Pierwsza czynność, jaką wykonujemy, to przycięcie konara drzewa do długości 30-40 cm. Następnie wygładzamy jego powierzchnię nożem.

Teraz możemy przystąpić do zasadniczej i najtrudniejszej części zabiegu, czyli wykonania klina. Ponieważ zraz i wycięcie w podkładce muszą idealnie do siebie pasować (tak, jak puzzle) i po połączeniu trzymać się samodzielnie, bez konieczności podtrzymywania, czynność ta może nastręczyć problemów. Dlatego dla ułatwienia warto w pierwszej kolejności, dwoma zdecydowanymi ruchami noża, po obu stronach zraza, wykonujemy zwężający się klin długości ok. 5 cm.

Tak przygotowany klin przykładamy do miejsca, w którym będzie wykonane szczepienie i obrysowujemy poprzez wykonanie płytkiego nacięcia w konarze. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko niedopasowania komponentów. Również dwoma zdecydowanymi ruchami ostrego noża wykonujemy nacięcie, w którym następnie umieszczamy przygotowany zraz – w taki sposób, by miazgi obu komponentów miały możliwość połączenia się. Na koniec miejsce szczepienia obwiązujemy folią i smarujemy maścią.

Techniki szczepienia – metoda „za korę”

Po tę metodę warto sięgnąć w sytuacji, gdy mamy małe lub zerowe doświadczenie w szczepieniu, gdyż jest dość łatwa i nie przysparza większych problemów nawet laikom. Stosuje się ją głównie w przypadku starszych drzew z grubą korą. O przewadze tego sposobu świadczy fakt, że przyjmuje się zdecydowana większość przeszczepianych zrazów.

Pierwszą czynnością, podobnie jak w przypadku metody „w klin”, jest skrócenie konara do długości ok. 50 cm w przypadku kilkuletnich drzew lub nawet do długości powyżej 1 m u starszych jabłoni. Kolejny krok sprowadza się do wykonania kilkucentymetrowego nacięcia ostrym nożem wzdłuż kory, której płaty następnie lekko odchylamy, by zrobić miejsce dla przygotowanego (przyciętego skośnie na długości ok. 3 cm w celu obnażenia miazgi) zraza. Ranę obwiązujemy folią i smarujemy maścią. Na grubszych konarach zasadne jest zaszczepienie większej liczby zrazów.     

czytaj dalej...

JABŁKA – JEDNE Z NAJPOPULARNIEJSZYCH OWOCÓW! JEDNAK CZY ZNASZ WSZYSTKIE SEKRETY, KTORE SKRYWAJĄ? [QUIZ]

[1/13] Ile lat może dożyć jabłoń uprawiana w sprzyjających warunkach?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki