Jabłonie kolumnowe – doskonałe rozwiązanie dla małych sadów i ogrodów

Sad z jabłoniami kolumnowymi Jabłoń kolumnowa

Założenie sadu przy domu jest marzeniem wielu z nas, lecz nie zawsze mamy odpowiednią ilość miejsca na satysfakcjonującą nas liczbę nasadzeń. Wiele odmian jabłoni zwykle tworzy korony rozłożyste, kuliste, rzadziej stożkowe, z tego względu muszą być sadzone w odległości 2–2,5 m. Szczepienie drzew na podkładkach karłowych pozwala na zmniejszenie tego dystansu do 1–1,5 m. Co zrobić, jeśli jednak chcemy mieć w swoim ogrodzie dużą liczbę jabłoni, a w dalszym ciągu brakuje nam wolnej powierzchni? Rozwiązaniem jest sadzenie nowej grupy odmian – jabłoni kolumnowych (typ balerina).

Te drzewa zwykle osiągają wysokość 2,5–3 m i obwód korony do 80 cm, zwykle jest to 40–60 cm – są mniejsze od jabłoni tradycyjnych. Nie wytwarzają długopędów, tylko przewodnik i wiele krótkopędów. Taki pokrój roślin pozwala na gęstsze nasadzenia, nawet poniżej 1 m odległości między drzewkami. Jabłonie kolumnowe owocowanie rozpoczynają już w pierwszym (zwykle w drugim) roku po posadzeniu i mogą plonować nawet przez 20 lat. Ponadto mogą być sadzone w donicach i zdobić nasz taras czy balkon, są bardzo dekoracyjne.

Najczęściej sadzone odmiany to: Bolero, Flamenco, Polka, Waltz oraz Charlotte.

Niestety jabłonie kolumnowe mają również wady. Plonują przemiennie, nie zawsze jesteśmy w stanie sprawić, aby owoce pojawiały się corocznie. Ze względu na słabszy, mniejszy system korzeniowy mają większe wymagania glebowe niż tradycyjne jabłonie. Dobrze rosną na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Najistotniejszą ich wadą jest jednak wielkość i jakość owoców – są one mniejsze i często mniej smaczne od tych zawiązywanych na jabłoniach tradycyjnych.

Jabłonie kolumnowe nadają się raczej do uprawy amatorskiej, bardzo rzadko spotykane są w uprawie towarowej, przede wszystkim ze względu na niską jakość plonu oraz cenę sadzonek.

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

JABŁKA – JEDNE Z NAJPOPULARNIEJSZYCH OWOCÓW! JEDNAK CZY ZNASZ WSZYSTKIE SEKRETY, KTORE SKRYWAJĄ? [QUIZ]

[1/13] Ile lat może dożyć jabłoń uprawiana w sprzyjających warunkach?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki