Jesienne sadzenie jabłoni krok po kroku

Sadzenie jabłoni Sadzenie jabłoni

Poniżej opisujemy, jak prawidłowo sadzić młode jabłonie w okresie jesiennym.

Drzewka powinniśmy kupować u znanych sprzedawców, czyli w kwalifikowanych szkółkach. Tylko tam otrzymamy wysokiej jakości, wolny od chorób i szkodników materiał szkółkarski. Młode jabłonie do sadzenia jesiennego powinny być wykopane w szkółce w drugiej dekadzie października, ewentualnie na początku listopada.

Po zakupie roślin zabezpieczamy ich system korzeniowy i przewozimy na miejsce sadzenia tak, by nie przeschły. Aby zapobiec przesychaniu systemu korzeniowego, zwilżamy go wodą i wkładamy do worka. Jeśli jednak doszło do jego przeschnięcia, drzewka powinniśmy jak najszybciej po transporcie zanurzyć na kilka godzin w wodzie (2–3 h moczenia korzeni). Z kolei jeśli nie dysponujemy w danej chwili czasem na sadzenie jabłoni, możemy je przechować przez kilka dni, obsypując ziemią torfową czy trocinami i podlewając. Pamiętajmy, że najlepsze jest jednak sadzenie roślin tuż po zakupie i przewiezieniu ich do sadu lub ogrodu.

Dlaczego warto sadzić jesienią?

Przede wszystkim w szkółkach dostępna jest większa liczba młodych drzewek w sprzedaży, co pozwala nam na wybór spełniających nasze oczekiwania odmian. Ponadto w sadzie jesienią panują lepsze warunki pogodowe (dobra wilgotność), które sprzyjają dobremu przyjęciu się młodych jabłoni. Korzenie, o ile temperatura gleby nie spadnie poniżej 4°C, zregenerują się po sadzeniu przed nadejściem zimy, a wiosną rośliny szybciej rozpoczną wzrost.

Sposób sadzenia

Przed sadzeniem dokonujemy dokładnego oglądu materiału szkółkarskiego i jeśli zauważyliśmy nieco uszkodzone, przemarznięte, nadłamane korzenie, skracamy je. Przygotowujemy stanowisko do sadzenia, w wyznaczonych miejscach wykopujemy dołki o głębokości dostosowanej do wielkości systemu korzeniowego (ewentualnie bryły korzeniowej, jeśli kupiliśmy drzewka w pojemnikach). Wykopywaną ziemię rozdzielamy na dwa kopczyki, jeden wierzchniej ziemi (pierwszy), drugi z głębszych warstw gleby. Do dołka sypiemy ziemię z pierwszego kopczyka, na której umieszczamy roślinę, ziemią z drugiej kupki zasypujemy system korzeniowy. Na mniej zasobnej glebie korzenie obsypujemy przesianą ziemią kompostową lub substratem torfowym z obornikiem. Drzewka w dołku umieszczamy w ten sposób, aby miejsce okulizacji znajdowało się ponad powierzchnią ziemi (15 cm wyżej), by odmiana szlachetna nie ukorzeniła się. Glebę wokół pnia delikatnie ugniatamy, formując tzw. misę ułatwiającą podlewanie, i podlewamy roślinę jednorazowo 5-10 l wody.

 

 

Autor: inż. ogrodnictwa Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Gudarowska E., „Kupujemy i sadzimy owocowe”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010 r., s. 30–33.

Kantorowicz-Bąk M., „Jabłoń w każdym ogrodzie”, PWRiL, Poznań 2000 r., s. 19–21.

Pieniążek S. A. (red.), „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 137–139.

JABŁKA – JEDNE Z NAJPOPULARNIEJSZYCH OWOCÓW! JEDNAK CZY ZNASZ WSZYSTKIE SEKRETY, KTORE SKRYWAJĄ? [QUIZ]

[1/13] Ile lat może dożyć jabłoń uprawiana w sprzyjających warunkach?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki