Efektywnie walczymy z chorobami jabłoni

Parch jabłoni Owoce zaatakowane przez parcha jabłoni

Niestety nasze jabłonie często atakowane są przez różne choroby o podłożu bakteryjnym, grzybicznym lub nieinfekcyjnym. Mogą pojawić się na jabłoniach w przydomowym ogródku i w sadach towarowych. Nawet zebrane owoce nie są zupełnie bezpieczne i grożą im choroby przechowalnicze. Jak zatem je rozpoznać i zwalczyć? Poniżej prezentujemy opisy poszczególnych chorób jabłoni, działania profilaktyczne oraz sposoby zapobiegania.

Chlorotyczna plamistość liści jabłoni

Choroba powodowana jest przez wirus chlorotycznej plamistości liści jabłoni (Apple chlorotic leaf spot virus, ACLSV). W Polsce występuje powszechnie, lecz objawy widoczne są wyłącznie na jabłoniach ozdobnych. Na jabłoniach uprawnych występuje w formie utajonej (latentnej). W kompleksie z wirusem żłobkowatości pnia jabłoni powoduje pierścieniową plamistość jabłek. Wówczas pojawiają się jasne plamy koncentrycznie otoczone rdzawymi plamami. Choroba najgroźniejsza w szkółkach i matecznikach. Powoduje zbyt wczesne dojrzewanie owoców, zmniejszenie plonu i pomniejszenie średnicy pnia drzewa. Wirus przenoszony jest podczas wegetatywnego rozmnażania materiału szkółkarskiego, zwykle przy okulizacji oczek pobranych z porażonych jabłoni.

Zapobieganie i zwalczanie:

 • wykorzystywanie wyłącznie zdrowego materiału rozmnożeniowego

Mozaika jabłoni

Czynnikiem sprawczym jest wirus mozaiki jabłoni (Apple mosaic virus, ApMV). Objawy choroby widoczne są już od momentu kwitnienia jabłoni. Wirus poraża rośliny zwykle po okresach suszy. Na liściach podatnych odmian (lub porażanych przez silny szczep) pojawiają się kremowe lub jasnożółte otaśmienia nerwów mogące tworzyć żółte pierścienie lub plamy. U silnie porażonych pojawiają się nekrozy doprowadzające do defoliacji. U mało podatnych odmian (lub porażonych przez słaby szczep) widoczne są chlorotyczne plamy na liściach. Wirus powoduje osłabienie drzew we wzroście oraz drobnienie owoców, które łatwo przemarzają. Doprowadza to do strat w plonie nawet o 40%. Wirus rozprzestrzenia się podczas wegetatywnego rozmnażania drzewek.

Wrażliwe odmiany: Boskoop, Golden Delicious, James Grieve, Jonatan

Zapobieganie i zwalczanie:

 • rozmnażanie wyłącznie zdrowego materiału
 • odkażanie termiczne w 37°C przez 2–3 tygodnie
 • zrazy można moczyć w gorącej wodzie (70°C) przez 10 min
 • usuwanie porażonych drzew

Pozostałe choroby: bliznowatość skórki jabłek, gwiaździste spękanie skórki jabłek, jamkowatość pnia jabłoni, żółta plamistość jabłek

Choroby grzybowe

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych

Chorobę wywołuje grzyb Monilinia fructigena. Powoduje gnicie owoców na drzewach. Początkowo są pokryte małymi, brązowymi, gnijącymi plamami, z czasem powiększającymi się. Na plamach widoczne są koncentrycznie ułożone kremowe brodawki – sporodochia. Owoce następnie ciemnieją, czernieją, marszczą się i wysychają, tworząc tzw. mumie. Pozostają na drzewie lub opadają. W mumiach zimują zarodniki, które dokonują kolejnych infekcji (jedynie przez uszkodzenia lub zetknięcia ze zdrowym owocem). Przy wysokiej wilgotności powietrza mogą również występować zgorzel kwiatów oraz nekrozy wierzchołkowych gałęzi i krótkopędów. Choroba może pojawiać się w przechowalni.

Zapobieganie i zwalczanie:

 • usuwanie zgniłych owoców
 • wycinanie porażonych pędów
 • zwalczanie szkodników uszkadzających owoce
 • opryski na parch jabłoni ograniczają również brunatną zgniliznę (np. preparat Sadoplon 75 WP)
 • brak obecnie zarejestrowanych fungicydów na brunatną zgniliznę

Drobna plamistość liści jabłoni

Chorobę powodują najczęściej grzyb Phyllosticta mali, jak również grzyby z rodzaju Alternaria. Występuje powszechnie, lecz nie jest znacząco szkodliwa. Objawy pojawiają się na liściach w postaci jasnobrunatnych plamek z ciemną obwódką, które z czasem stają się szarokremowe. Na blaszkach liściowych niekiedy widoczne są nekrozy. Na koniec lata na plamach pojawiają się czarne kropki – piknidia. Silnie porażone liście opadają.

Zapobieganie i zwalczanie:

 • oprysk na parch jabłoni ogranicza drobną plamistość liści jabłoni
czytaj dalej...

JABŁKA – JEDNE Z NAJPOPULARNIEJSZYCH OWOCÓW! JEDNAK CZY ZNASZ WSZYSTKIE SEKRETY, KTORE SKRYWAJĄ? [QUIZ]

[1/13] Ile lat może dożyć jabłoń uprawiana w sprzyjających warunkach?

Komentarzy (1)

 1. Sebastian

  Rzeczowy artykuł. Do ochrony i leczenia polecam maści ogrodnicze Funaben.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki