Czy już czas na sadzenie jabłoni? Odpowiadamy!

Sadzenie jabłoni Sadzenie jabłoni

Jabłonie sadzimy wiosną lub jesienią, w zależności od terminu zakupu drzewek w szkółce i od naszych możliwości. Sadzenie jesienne jest mniej zawodne niż sadzenie wiosną. Przy temperaturze powietrza powyżej 4°C korzenie będą się dobrze rozrastać. Drzewko sadzone w terminie jesiennym ma duże szanse ukorzenić się przed nadejściem zimy, a wiosną prawidłowo rozpoczyna wzrost. Jeśli jednak spodziewamy się mroźnej i bezśnieżnej zimy, lepiej przechować jabłonie do wiosny i wtedy rozpocząć sadzenie, gdyż korzenie mogą łatwo przemarzać w ziemi. Najlepszym terminem podczas sadzenia jesienią jest druga dekada października, do początku listopada.

Sadzenie wiosenne rozpoczynamy jak w najwcześniejszym czasie, tuż po obeschnięciu ziemi. Sadzimy drzewka bez rozwiniętych liści. Im bardziej rozwinięte rośliny posadzimy, tym gorszy będzie ich wzrost. Zaletą sadzenia drzewek wiosną jest mniejsze ryzyko uszkodzeń przez niskie temperatury. Mamy też więcej czasu, aby odpowiednio przygotować stanowisko i glebę. Liczyć się musimy z obfitym podlewaniem. Bardzo ważne jest odpowiednie wybranie terminu sadzenia wiosennego. Nie może być ono przeprowadzone zbyt późno. Opóźnione sadzenie jesienią nie jest już tak ryzykowne, jak opóźnione sadzenie wiosną.

Drzewka w pojemniku możemy sadzić w jakimkolwiek terminie. Pamiętajmy, aby jabłonie sadzić wyłącznie w dni pochmurne, niezależnie od wybranego terminu. Najlepiej, abyśmy sadzili drzewa bezpośrednio po zakupie.

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Czynczyk A. i inni, „Sadownictwo”, Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 141-149

Gudarowska E., „Kupujemy i sadzimy owocowe”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010 r., s. 30-31

Kantorowicz-Bąk M., „Jabłoń w każdym ogrodzie”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 19-21

Mika A., „Sad dochodowy”, Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 38-39

JABŁKA – JEDNE Z NAJPOPULARNIEJSZYCH OWOCÓW! JEDNAK CZY ZNASZ WSZYSTKIE SEKRETY, KTORE SKRYWAJĄ? [QUIZ]

[1/13] Ile lat może dożyć jabłoń uprawiana w sprzyjających warunkach?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki