Jabłoń Szampion – popularna czeska odmiana, dobra do każdego rodzaju uprawy

Jabłoń Szampion Jabłka odmiany Szampion

Jabłoń Szampion to jedna z najbardziej rozpoznawalnych odmian na rynku polskim. Co więcej, można śmiało powiedzieć, że zajmuje na nim dosyć ważną pozycję. Jest bardzo dobrze znana przeciętnemu konsumentowi, ale często pod przekręconą nazwą – Champion. Swoją atrakcyjność zawdzięcza także temu, że nadaje się do wszelkich rodzajów upraw: towarowej, przydomowej i amatorskiej, a także ekologicznej. Uzyskano ją w latach 70. w Czechach poprzez krzyżówkę jabłoni Golden Delicious z Koksą Pomarańczową.

Uprawa i przycinanie

Z racji tego, że jabłoń ta ma skłonność do nadmiernego owocowania na podkładkach karłowych M.9, powinno się przerzedzać jej zawiązki i stosować cięcie prześwietlające i odmładzające. W tym wypadku najlepiej zasadzić ją w rozstawie 4 × 1,25 m. Jeżeli zaś chodzi o podkładki półkarłowe M.26, to najlepiej zastosować rozstęp 4 × 2,5 m. Żyzna gleba wpłynie na plenność, a poza tym – na rozbudowanie się systemu korzeniowego, co będzie hamowało gwałtowny wzrost Szampiona w pierwszych latach po posadzeniu.

W późniejszym okresie siła drzewa słabnie. Będzie się ono charakteryzowało mało zagęszczoną koroną, ale pełną krótkopędów, przez co osiągnie ona kształt stożka. Pąki wystąpią i na pędach starych, i na tych rocznych. Pojawiać się jednak będą stopniowo, co wpłynie korzystnie na to, ile z nich przetrwa przymrozki.

Owoce

Szampion zapewni coroczne i obfite zbiory jabłek nadających się idealnie do przetworów oraz do celów deserowych. Owoce będą duże, o aromatycznym, i raczej luźnym, kremowobiałym miąższu. Ogólnie w smaku będą słodkie, wyraźnie winne. Ich zielonożółta skórka pokryje się w większości paskowanym rumieńcem, będzie jednak dosyć sucha. Trzeba o tym pamiętać w fazie przechowywania, ponieważ jabłka te będą mogły bardzo łatwo zwiędnąć.

Zbiór i przechowywanie

Niestety, mimo tego, że jabłoń Szampion jest odmianą zimową, jest tak naprawdę bardzo wrażliwa na mróz, dlatego nadaje się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach Polski. Dojrzałość zbiorczą osiągnie w drugiej połowie września lub na początku października, ale – jeśli chcielibyśmy przedłużyć okres przechowalniczy – owoce będzie można zerwać wcześniej. Do zjedzenia będą gotowe już kilka dni później. W chłodni możemy je składować do lutego, najdalej – do kwietnia (ale tylko w następujących kontrolowanych warunkach: 1°C, 3% O2, 5% CO2).

czytaj dalej...

JABŁKA – JEDNE Z NAJPOPULARNIEJSZYCH OWOCÓW! JEDNAK CZY ZNASZ WSZYSTKIE SEKRETY, KTORE SKRYWAJĄ? [QUIZ]

[1/13] Ile lat może dożyć jabłoń uprawiana w sprzyjających warunkach?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki