Poznaj jabłoń Jonagold – nową odmianę w polskich sadach

Jabłoń odmiany Jonagold Jabłka odmiany Jonagold

Jabłoń Jonagold to stosunkowo nowa odmiana, która szturmem podbiła rynek europejski, ale nie tylko – wróciła także do łask w Stanach Zjednoczonych, skąd tak naprawdę pochodzi. Została bowiem otrzymana w 1943 r. w Stacji Doświadczalnej Geneva w stanie Nowy Jork w wyniku krzyżówki jabłoni Jonathan i Golden Delicious. Obecnie znanych jest ok. 260 sportów tej odmiany, cenionych szczególnie ze względu na swój czerwony kolor.

Uprawa i przycinanie

Ponieważ Jonagold to drzewo o dużej sile wzrostu, jest w stanie utrzymać wytwarzane przez siebie rozłożyste długopędy, gdzie strefa owocowania wraz z jego wiekiem zaczyna przesuwać się na obrzeża korony. Często jednak gałęzie takie znacznie opadają, dlatego zaleca się, aby najniższe odgałęzienia boczne wyrastały na wysokości ok. 80–90 cm od ziemi. Poza tym należy je podpierać, ponieważ mimo wszystko ciężar jabłek może powodować wyginanie się przewodnika – nie pomogą tu nawet podkładki: czy to karłowa, czy półkarłowa. Przyrosty formujące się na takim przewodniku należy więc przyginać spinaczami. Na końcach długopędów jabłoni Jonagold tworzą się też pąki kwiatowe, które są jednak znacznie mniejsze niż te wyrastające na pędach ok. 3-letnich. Ważne jest jednak, aby tego typu przyrostów nie wycinać, tylko pozwolić im się rozwinąć.

Owoce

Jednym jabłkiem Jonagold można się naprawdę nasycić – osiąga ono bowiem wagę od ok. 140 do 200 g, a jego średnica ma zazwyczaj ponad 70 mm. Jego kształt jest stożkowokulisty, choć okaz mniej wyrośnięty będzie bardziej szeroki. Miąższ jest gruboziarnisty i z początkowo zielonobiałego zamienia się w zielonokremowy. Skórka zaś ma kolor zielonożółty, ale występuje na nim paskowany rumieniec z szarawymi przetchlinkami rozsianymi na całej powierzchni owocu. Ponieważ jabłka te charakteryzują się dobrym stosunkiem kwasów do cukrów, to bardzo chętnie wykorzystuje się je w przemyśle przetwórczym. W smaku i z wyglądu przypominają one ogólnie jabłka Golden Delicious.

Ważne jest to, że wszelkie odmiany Jonagolda będą charakteryzowały się większym i bardziej czerwonym rumieńcem oraz niezwykłym aromatem. Szczególnie ceni się np. sporty Jonagored i Jonica czy Red Jonaprince wybarwiający się na ciemnoczerwono już w sierpniu.

czytaj dalej...

JABŁKA – JEDNE Z NAJPOPULARNIEJSZYCH OWOCÓW! JEDNAK CZY ZNASZ WSZYSTKIE SEKRETY, KTORE SKRYWAJĄ? [QUIZ]

[1/13] Ile lat może dożyć jabłoń uprawiana w sprzyjających warunkach?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki