Ziemniaki Owacja – wczesna i lekko mączysta odmiana

Owacja jest to jadalna, wczesna odmiana ziemniaka, o typie konsumpycjnym B-BC, ogólnoużytkowym, lekko zwięzłym i lekko mączystym. Odznacza się dobrym smakiem. Może być wykorzystywana do przetwórstwa skrobiowego i do produkcji suszów spożywczych. Nadaje się do wytwarzania purre, placków i pyz.

Cechy charakterystyczne

Odmiana ta wytwarza bardzo duże bulwy, okrągłoowalne, które mają płytko osadzone oczka. Ich miąższ jest jasnożółty, a skórka jest średnio chropowata. Miąższ w stanie surowym i po ugotowaniu nie ciemnieje. Jej średni plon wynosi 55 t/ha, a udział frakcji handlowej to 95%. Średnia zawartość skrobi w bulwach wynosi 12,5%.

Wymagania

Wymagania glebowe i wodne odmiany Owacja są niewielkie. Jej plantacje należy nawozić azotem w dawce 140-170 kg N/ha. Odmiana ta może być uprawiana pod kątem produkcji nasiennej.

Odporność

Odmiana ta jest odporna mątwika ziemniaczanego, raka ziemniaka i wirusy. Niestety jest podatna na zarazę ziemniaka. Bulwy są odporne na uszkodzenia mechanicznie, odznaczają się dobrą trwałością przechowalniczą oraz są średnio wrażliwe na metrybuzynę.

 

Autor: mgr inż. Kinga Borek

Bibliografia:

Chotowski J. 2008. Dobór odmian ziemniaka do uprawy. W: Produkcja nasienna i przechowalnictwo ziemniaków. Wieś jutra, Warszawa, str. 21, 22, 25, 30.

FNGRANUM. Katalog odmian. Sadzeniaki ziemniaka.

Hołubowicz–Kliza G. 2009. Uprawa ziemniaka jadalnego. W: Uprawa ziemniaka. IUNG, Puławy, str.  40.

Grzebisz W. 2012. Ziemniaki. W: Produkcja roślinna – technologie produkcji roślinnej. Wyd. II, Część III, Warszawa, str. 175.

Kobus A. 2014. Najwcześniejszy ziemniak. Farmer, nr 2, Warszawa, str. 64-65.

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki