Ziemniaki Vineta – opis i charakterystyka odmiany

Ziemniaki odmiany Vineta Ziemniaki odmiany Vineta

Odmiana Vineta jest wczesną, jadalną odmianą ziemniaków. Jest odporna na suszę, odznacza się wysoką jakością kulinarną i bardzo dobrym smakiem.

Cechy charakterystyczne

Odmiana Vineta należy do typu konsumpcyjnego AB, czyli pośredniego - sałatkowego i ogólnoużytkowego. Bulwy ziemniaków należące do tej odmiany zwierają 12,7% skrobi, a ich miąższ po ugotowaniu lekko rozsypuje się. Kolor miąższu jest jasnożółty, a skórka bulw jest średnio chropowata.

Vineta na polu wschodzi wcześnie i do późnej wiosny zachowuje dobrą jakość konsumpcyjną, a bulwy po zbiorze odznaczają się długim okresem spoczynku i bardzo dobrze przechowują się.

Wymagania i agrotechnika

Ziemniaki odmiany Vineta najlepiej uprawiać na glebach lekkich i średnich. Odmiana ta ma średnie wymagania wodne i jest odporna na stres powodowany przez suszę.

Vinetę należy sadzić w szeroką rozstawę rzędów (75 cm), a odległości pomiędzy roślinami powinny wynosić około 30 cm. Optymalne dawki nawozowe wynoszą: 120-130 kg N/ha, 200-150 kg K/ha i 100 kg P/ha. Na jesień, pod głęboką orkę zimową  można również stosować obornik w dawce 35 t/ha. Dodatkowo do roślin można dostarczyć wraz z nawozami mikroelementy.

Odporność

Odmiana Vineta jest wrażliwa na metrybuzynę, substancję aktywną zawartą w takich herbicydach, jak: Dancor, Metripaz, Mistral i Sencor.

Jest odporna na mątwika ziemniaczanego oraz średnio odporna na zarazę ziemniaczaną i alternariozę. Jest też mało podatna na uszkodzenia, parcha i rdzawą plamistość oraz średnio podatna na czarną plamistość.

Jej plantacje można opryskiwać fungicydami, aby zabezpieczyć rośliny przed atakiem różnych chorób oraz zapewnić wysokie plony i łatwe przechowywanie bulw. Sadzeniaki można zaprawiać przeciwko rizoktoniozy, co dodatkowo zapewnia też wyrównane wschody roślin.

Zbiór

Zbiór tej odmiany należy wykonywać wtedy, gdy temperatura powietrza będzie wynosiła około 12°C, ponieważ zapewnia to odpowiednią ochronę bulw przed uszkodzeniami. Po zbiorze bulwy należy wentylować i schładzać, aby je wysuszyć i doprowadzić do zabliźnienia ewentualnych uszkodzeń. Średni plon wynosi 40 t/ha.

 

Autor: mgr inż. Kinga Borek

Bibliografia:

Chotowski J. 2008. Dobór odmian ziemniaka do uprawy. W: Produkcja nasienna i przechowalnictwo ziemniaków. Wieś jutra, Warszawa, str. 30, 33.

Grzebisz W. 2012. Ziemniaki. W: Produkcja roślinna – technologie produkcji roślinnej. Wyd. II, Część III, Warszawa, str. 175.

EUROPLANT. Vineta. W: Odmiany 2010-2013. Str. 38-39.

Kobus A. 2014. Najwcześniejszy ziemniak. Farmer, nr 2, Warszawa, str. 65.

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki