Ziemniaki Satina - opis i charakterystyka odmiany

Ziemniaki odmiany Satina Ziemniaki odmiany Satina

Satina jest średnio wczesną, jadalną odmiana ziemniaka zaliczaną do typu konsumpcyjnego B, czyli ogólnoużytkowego, lekko zwięzłego, która ma bardzo dobry smak. Wykorzystywana jest w produkcji suszów spożywczych, produktów mrożonych, konserw i sałatek. Bulwy można przerabiać na placki i pyzy. Mogą być też przeznaczane do produkcji ekologicznej. Jej średni plon z hektara wynosi 57 ton.

Cechy charakterystyczne

Bulwy tej odmiany są bardzo duże, owalne, oczka mają płytko osadzone. Miąższ bulw jest żółtego koloru, a skórka jest gładka. Zawartość skrobi w bulwach wynosi 12,8%. Udział plonu bulw we frakcji handlowej jest duży, bo aż 96%.

Miąższ w bulwach nie ciemnieje po ugotowaniu, jak i w stanie surowym, dlatego bulwy po obraniu mogą być pakowane.

Bulwy Satiny bardzo dobrze się przechowują i są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wymagania

Odmiana Satina zalecana jest do uprawy na terenie całego kraju, jednak jej sadzeniaki wymagają częstej wymiany. Wymagania wodne i glebowe są od średnich do dużych. Stanowisko pod uprawę tej odmiany można nawozić azotem w dawce 110-130 kg N/ha.

Odporność

Satina jest odporna na mątwika ziemniaczanego, raka ziemniaka i wirusa liściozwoju, średnio odporna na wirusa Y, czarną nóżkę i parcha zwykłego oraz bardzo podatna na porażenie przez zarazę ziemniaka i mozaikę kędzierzawą. Odmiana ta jest niewrażliwa na metrybuzynę zawartą w niektórych herbicydach.

Autor: mgr inż. Kinga Borek

Bibliografia:

Chotowski J. 2008. Dobór odmian ziemniaka do uprawy. W: Produkcja nasienna i przechowalnictwo ziemniaków. Wieś jutra, Warszawa, str. 21, 22, 27, 31, 34.

FNGRANUM. Katalog odmian. Sadzeniaki ziemniaka.

Grzebisz W. 2012. Ziemniaki. W: Produkcja roślinna – technologie produkcji roślinnej. Wyd. II, Część III, Warszawa, str. 175.

Hołubowicz–Kliza G. 2009. Uprawa ziemniaka jadalnego. W: Uprawa ziemniaka. IUNG, Puławy, str.  41.

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki