Klatki dla królików hodowlanych - wymiary, rodzaje i budowa

Drewniana klatka dla królików Klatka dla królików z drewna

Pomieszczenia, w których są utrzymywane króliki muszą spełniać normy zgodne z przepisami Unii Europejskiej. Normy dotyczą umożliwienia królikom swobodnego dostępu do światła, wody i paszy, zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi oraz zwierzętami drapieżnymi, dostosowania klatek do nieskrępowanego poruszania się (leżenia, wstawania). W normach również uwzględniono zasady budownictwa klatek, tak aby zapewniały bezpieczeństwo i brak urazów zwierząt.

Króliki utrzymywane są w klatkach lub kojcach. System utrzymania zależy od wielkości fermy, ilości zwierząt i kierunku chowu. Hodowla królików dzieli się na drobnotowarową, półprzemysłową i przemysłową, w każdej z nich można stosować chów klatkowy.

Hodowla drobnotowarowa

Fermy drobnotowarowe stosują chów klatkowy na otwartej przestrzeni lub w budynkach inwentarskich.

Klatki na otwartej przestrzeni

Klatki ustawione na otwartej przestrzeni powinny być wykonane z materiału łatwego do czyszczenia i odkażania, chroniącego zwierzęta przed deszczem, zimnem i bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.

Klatki dla dużych ras (powyżej 6 kg) powinny mieć następujące wymiary: wysokość 43 cm, długość 70 cm, szerokość 45 cm. Klatki dla ras średnich; wysokość 32 cm, długość 60 cm, szerokość 38 cm, a dla ras małych (2,5 kg) wysokość 28 cm, długość 45 cm, szerokość 38 cm.

W klatkowym chowie na otwartej przestrzeni stosuje się klatki jedno lub wielokondygnacyjne. Jednokondygnacyjne wykorzystywane są przy małej liczbie utrzymywanych królików. Dach powinien być tak wyprofilowany, aby uniemożliwiał dostawanie się deszczu do wnętrza klatek. Wielokondygnacyjne klatki mają kilka pięter, ich budowa jest bardzo charakterystyczna. Podłoga każdej z klatek jest dwupoziomowa, pierwszy poziom stanowi ruszt, a drugi pochyloną płaską podłogę ułatwiającą pozbywanie się moczu z klatki.

Klatki w budynkach inwentarskich

Chów klatkowy w budynkach inwentarskich różni się tym, że nie trzeba chronić zwierząt dodatkowo przed deszczem i wiatrem. Kolejną różnica polega na montowaniu kotników przed każdym porodem samic. Wymiary kotników powinny być dostosowane do wymiarów danej rasy. Kotniki dla ras duży powinny mieć wymiary 50 x 40 x 35 cm, a dla ras średnich 45 x 35 x 30. Otwór wejściowy powinien mieć średnicę od 15 do 20 cm.

W każdej klatce powinny znajdować się karmnik oraz pojemnik na wodę. Karmnik powinien być zamontowany w taki sposób aby ułatwione było pozbywanie się resztek niedojedzonej paszy.

Oba tego typu systemy chowu uniemożliwiają rozród przez cały rok. Temperatura na wiosnę i lato jedynie pozwala odchów młodych. Rozród jest regulowany warunkami klimatycznymi.

Hodowla przemysłowa

Fermy przemysłowe stosują również chów klatkowy, ale zawsze w klimatyzowanym pomieszczeniu, utrzymującym stałą temperaturę 14-18°C. Umożliwia to całoroczny rozród i uzyskiwanie od samic, maksymalnej liczby młodych. Na takich fermach stosuje się podział na grupy lub sektory, ułatwia to organizację pracy na fermie.

Klatki na fermach przemysłowych inaczej baterie, są zbudowane z ocynkowanej siatki, mają wiele kondygnacji w swoim stelażu. Zazwyczaj poidła i karmidła działają automatycznie. Wielkość klatek powinna być taka sama jak w przypadku chowu drobnotowarowego. Dno zbudowane z siatki powinno mieć wymiary oczek 2 cm na 1,5 cm.

Każda klatka, którą zamieszkuje samica jest wyposażona w kotnik, z ograniczonym dostępem, tylko na czas porodu.

W hodowli światowej spotyka się również system haremowy klatkowy. Polega on na tym, że jednokondygnacyjna klatka, zbudowana z kilku osobnych klatek dla samic, ma na całej długości korytarz tylko dla samca. Samiec przemieszcza się między klatkami samic w celu krycia, natomiast samice nie mają możliwości wydostania się na korytarz, ponieważ mają założony specjalny kołnierz.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki