Królik angora - rasa ceniona ze względu na wełnę

Królik rasy Angora Króliki angorskie

Królik angorski należy do ras długowełnistych średnich. Użytkowany jest jednokierunkowo- w produkcji delikatnego surowca jakim jest wełna angorska. Na polskich fermach można spotkać króliki angorskie białe. Użytkowanie wełniste królików w Polsce jest mało popularne, ze względu na niską opłacalność i dużą pracochłonność.

Króliki angorskie ważą około 3-4 kg, ale dzięki gęstym, karbikowanym włosom puchowym długości sięgającej 15 cm, zwierzęta wydają się dużo większe. Futerko jest śnieżnobiałe, w okrywie przeważają włosy puchowe. Króliki angorskie białe to odmiana albinotyczna, o czerwonych oczach.

Występują dwie odmiany królików angorskich. Pierwsza posiada odrastające kępki włosów na uszach, policzkach, czole i nogach oraz druga nieposiadająca pędzelków na wyżej wymienionych częściach ciała. W hodowli zaleca się raczej odmianę bez pędzelkową, ze względu na łatwiejsze zabiegi pielęgnacyjne.

Utrzymanie

Króliki angorskie należą do ras wrażliwych na niekorzystne warunki środowiska, dlatego wymagany jest chów w pomieszczeniach zamkniętych. Budynki przystosowane do hodowli tej rasy królików muszą być suche, ciepłe, szczelne oraz posiadać dostęp do naturalnych źródeł światła. Warunki utrzymania mają olbrzymi wpływ na wielkość produkcji i jakość surowca.

Bardzo istotnym czynnikiem jest zapewnienie prawidłowego mikroklimatu. Wentylacja powinna sprawnie usuwać toksyczne gazy, nadmiar wilgoci oraz dostarczać świeże powietrze, bez dużych zmian temperatury oraz przeciągów.

W nowoczesnych fermach króliki utrzymuje się w dwóch rodzajach pomieszczeń, w których panuje inna temperatura. W pomieszczeniach cieplejszych przebywają króliki bezpośrednio po strzyżeniu, a w pomieszczeniach chłodniejszych króliki przed strzyżą.

Najczęściej stosowane są klatki dwukondygnacyjne o wymiarach 80x60x55 na dorosłego królika. Klatki posiadają podłogę rusztową lub słomiane maty zapobiegające zabrudzeniu wełny. W klatkach znajdują się poidła oraz karmidła.

Użytkowanie rozrodcze i żywienie

Króliki angorskie są użytkowane wełniście do trzeciego roku życia. Rasy wełniste posiadają słabe parametry rozrodu na korzyść całorocznego przyrostu wełny. Samice charakteryzuje mała mleczność, niski procent zapłodnień oraz słabe cechy macierzyńskie.

Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 10 miesięcy, a samice w wieku 8 miesięcy. Biorąc pod uwagę długość ciąży (30 dni) oraz okres karmienia (8 tygodni), teoretycznie można uzyskać cztery mioty w ciągu roku od jednej samicy. Niestety taka liczba miotów nie pozwoli na uzyskanie prawidłowo rozwiniętych młodych (z dobrej jakości okrywą włosową). Najlepiej jeśli samica będzie użytkowana rozpłodowo dwa razy w roku.

Króliki angorskie powinny otrzymywać pasze granulowane, pełnoporcjowe, zapewniające pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Nie zaleca się żywienia paszami wilgotnymi, ze względu na możliwość brudzenia wełny odchodami. Stado reprodukcyjne powinno otrzymywać dziennie około 100-200 g paszy, a stado produkcyjne pasze bez limitu.

Pozyskiwanie wełny

Od królików o użytkowaniu wełnistym pozyskuje się wełnę na trzy sposoby; skubiąc, wyczesując oraz strzyżąc. Dwie pierwsze metody charakteryzuje ogromna pracochłonność raz czasochłonność i nie są powszechnie stosowane. Na ogół króliki angorskie są strzyżone maszynkami elektrycznymi.

Pierwsze strzyżenie odbywa się w 2 miesiącu życia, a kolejne co trzy miesiące. Przez 90 dni wełna powinna odrosnąć na 6 cm.

Króliki strzyże się na ogół trzy razy w roku, uzyskując rocznie 600-900 g puchu. Przy dobrym żywieniu i prawidłowym utrzymaniu oraz pielęgnacji można uzyskać maksymalnie 1500 g rocznie od jednej sztuki.

Króliki strzyże się przy pomocy specjalnych maszynek elektrycznych oraz nożyczek. Rozpoczyna się strzyżenie od włosów najdłuższych należących do klasy pierwszej, później średnich, a na końcu najkrótszych (z głowy, łap i uszu).

Wełna

Wełna pochodząca od królików angorskich jest wykorzystywana na szeroką skalę w przemyśle włókienniczym. Głównie używa się jej jako dodatku uszlachetniającego do innych materiałów oraz do produkcji swetrów, odzieży przeciw reumatycznej oraz sportowej.

Stosowanie wełny angorskiej jako dodatku do innych materiałów powoduje zwiększenie puszystości, jedwabistości oraz walorów estetycznych. Wełna posiada niezwykłą potochłonność oraz ciepłochronność, dlatego jest doskonała dla sportowców oraz turystów.

Okrywa włosowa królików angorskich składa się z trzech rodzajów włosów. Włosy ościste stanowią podporę dla włosów puchowych, zapobiegają spilśnianiu i są dość sztywne oraz nie posiadają połysku. W całkowitej okrywie włosowej stanowią około 3%. Włosy podszyciowe stanowią około 5%, posiadają budową pośrednią pomiędzy włosami ościstymi, a puchowymi.

Włosy puchowe przeważają w okrywie włosowej królików angorskich, decydują o delikatności pozyskanej wełny i jakości wytworzonych produktów.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki