Baran francuski - opis rasy, hodowla i waga

Baran francuski Baran Francuski

Baran francuski jest zaliczany do ras dużych normalnowłosych. Cechami charakterystycznymi dużych ras jest masa ciała około 5,5 kg, późne dojrzewanie oraz wysokie wymagania dotyczące żywienia, utrzymania i pielęgnacji. Jest najbardziej znaną i rozpowszechnioną dużą rasą królików, podobnie do olbrzyma belgijskiego.

Rasa została wyhodowana na terenie Francji około 1863 roku, poprzez krzyżowanie olbrzyma belgijskiego z baranem angielskim i rosłymi królikami normandzkimi.

Charakterystyka rasy

Króliki osiągają masę ciała średnio 6-6,5 kg. Istnieje ściśle określony wzorzec masy ciała dla barana francuskiego w zależności od wieku (Tab. 1.).

Wiek królików

Wymagana masa ciała

3

2,5

4

3,5

5

4,0

6

4,5

7

5,0

8

5,5

Tab. 1. Wzorce masy ciała barana francuskiego. Na podstawie Bielańskiego i wsp. (2002).

Samce mogą być mniejsze od samic o 10%. Minimalna masa ciała barana francuskiego to 5,0 kg.

Króliki mają zbitą i walcowatą budowę tułowia. Skrócone ciało jest zakończone zaokrągloną, silnie umięśnioną partią zadu. Głowa jest duża, na nosie występuje charakterystyczny garb. Uszy są bardzo duże, długie (38-45 cm) i mięsiste. Zwisają wzdłuż policzków, mają nasadę w kształcie korony. Są zaokrąglone na końcach i opadają otworami słuchowymi w stronę głowy zwierzęcia. Króliczęta do kilku tygodni życia mają uszy stojące. Dorosłe samice posiadają obfite wole, czasami trójdzielnie pofałdowane. Tylne nogi są bardzo silne i duże. Szyja i przednie kończyny są krótkie. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka. Oczy są duże, wyraźne i niezbyt głęboko osadzone w oczodole.

Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 6-7 miesięcy, a samce w wieku 7-8 miesięcy. Aby uzyskać optymalne wyniki rozrodu samce należy dopuszczać do samic trochę później. Króliki, które rozmnażają się zbyt wcześnie rodzą mniej liczne mioty, mniej żywotne i są krócej użytkowane rozpłodowo. Samica w jednym miocie rodzi 5-10 młodych.

Cechy niedopuszczalne w hodowli rasowej to masa ciała poniżej 5,0 kg, brak charakterystycznej korony na głowie, wydłużona szyja i głowa, brak garbonosowego profilu, małe umięśnienie zadu, brak podgardla u samic, rzadka okrywa włosowa z wysadnością niższą nić 3,5 cm nierównomiernie rozmieszczona.

Użytkowanie rzeźne

Baran francuski ma bardzo dobre przyrosty dzienne, dobrze wykorzystuje paszę, ale wydajność rzeźna nie jest rewelacyjna. W porównaniu do ras średnich (mięsnych) jest słabo umięśniony. Króliki dużych ras posiadają szybkie tempo wzrostu, ale dojrzałość ubojową uzyskują znacznie później niż króliki o użytkowości typowo mięsnej. Wymagają wysokiej jakości paszy i dobrych warunków utrzymania żeby uzyskać pożądaną masę ciała.

Aby uzyskać dobrze umięśnioną i wykształconą tuszkę o odpowiednich proporcjach mięsa, tłuszczu oraz kości, zwierzęta należy ubijać nie wcześniej niż w 6 miesiącu życia.

Użytkowanie futerkowe

Najczęściej występuje umaszczenie szare lub białe. Włos ma zabarwienie strefowe, podobne do olbrzyma belgijskiego tzw. „aguti” czyli dzikie. Na wierzchołku włos jest biały albo czarny, na środku brązowy, a u nasady szaroniebieski. Pazurki i oczy są zawsze brązowe. Spód ciała, brzuch oraz wnętrze ud są dużo jaśniejsze niż okrywa na grzbiecie. Nielicznie pojawiają się odmiany barwne takie jak albinotyczna, czarna, szynszylowata czy srokata (biało czarne plamy).

Skórka pochodząca z barana francuskiego ma dużą powierzchnię, ale jest słabej jakości. Włos nie jest rozmieszczony równomiernie na całym obszarze. Wielu autorów twierdzi, ze skórki nawet po wyprawieniu i uszlachetnieniu nigdy nie będą miały takich cech jak futerka uzyskiwane od ras średnich. Największą wartość mają skórki o białym umaszczeniu ze względu na szersze możliwości wykorzystania oraz zmianę koloru.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki