Co jedzą króliki? Podpowiadamy, jak dobrać najlepsze pasze dla królików

Żywienie królików Żywienie królików

Początkujący hodowca królików staje przed ważnym pytaniem: co jedzą króliki? Aby zwierzęta zdrowo się rozwijały, wymagają zróżnicowanej diety, dopasowanej do ich wymagań pokarmowych. Poniżej przedstawiamy najlepsze pasze dla królików i podpowiadamy, jak dobierać ich dawki zależnie od pory roku, wieku i kondycji zwierząt.

Ważne w doborze pasz

Króliki żyjące dziko jedzą niemal przez cały czas – pH w ich żołądkach jest niezwykle niskie, dlatego już trwająca dobę głodówka może doprowadzić do powstawania nieodwracalnych zmian chorobowych. Aby układ pokarmowy pracował prawidłowo, stale muszą się w nim przesuwać treści pokarmowe, dlatego podstawą żywienia królików są pasze objętościowe o wysokiej zawartości błonnika – siano oraz świeża zielonka.

Króliki są doskonale przystosowane do wykorzystywania pożywienia ubogiego w składniki odżywcze i powinny przyjmować je w dużych ilościach. Żeby mieć stały apetyt na taki niskokaloryczny pokarm, zwierzęta nie mogą dostawać zbyt dużych dawek pasz treściwych. Dlatego warzywa okopowe, owoce i pasze treściwe (produkty zbożowe i specjalne granulaty) stanowią jedynie dodatek do diety królików. W ogóle nie podaje się im natomiast produktów pochodzenia zwierzęcego – pamiętajmy, że króliki to zajęczaki i pod względem wymagań pokarmowych są bardziej zbliżone do koni niż do gryzoni.

Siano

Podstawowym pożywieniem królików powinno być siano dobrej jakości. Nie tylko jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, ale również stanowi jedyny materiał, na którym królik może ścierać zęby trzonowe, które rosną przez całe jego życie. Paśnik należy uzupełniać przynajmniej dwa razy w ciągu doby, a lepiej robić to częściej, tak by zwierzęta stale miały nielimitowany dostęp do świeżego siana.

Skąd zatem pozyskiwać siano w odpowiednio dużej ilości? Hodowcy, którzy mogą sobie pozwolić na założenie własnej łąki, wysiewają łąkowe mieszanki pastewne. Jeśli produkcja własnego siana jest niemożliwa, warto postarać się o zgodę na koszenie traw z terenów rekreacyjnych lub ekologicznych sadów. Pamiętajmy, że w mieszance traw i ziół nie mogą znaleźć się rośliny trujące, takie jak zimowit jesienny, rdest, blekot czy sałata jadowita. Króliki nie powinny też otrzymywać dużych ilości ziół takich jak gwiazdnica pospolita, skrzyp polny, jaskółcze ziele, kąkol, jaskier i szczaw błotny.

Sianokosy najlepiej przeprowadzać wcześnie rano lub pod wieczór, gdy nie ma silnego słońca, a rosa ułatwia ścianie trawy. Zaraz po ścięciu pozyskany materiał rozkłada się w ciepłym, przewiewnym i ocienionym miejscu. Aby wysychał równomiernie, należy go często przekładać i mieszać. Siano suszone w pełnym słońcu szybciej będzie gotowe do użytku, ale straci część wartości odżywczych i stanie się brązowe oraz mniej pachnące, przez co zwierzęta mogą pobierać je niechętnie. Aby uniknąć ryzyka wzdęć, przed pierwszym skarmianiem siano powinno być suszone minimum 6 tygodni. Nigdy nie podajemy królikom siana, które jest wilgotne, ciepłe lub pachnie stęchlizną.

W dużych hodowlach królików ze względów oszczędnościowych stosuje się mieszanki siana i słomy. Nawet najlepszej jakości słoma nie może jednak całkowicie zastąpić siana.

czytaj dalej...

Komentarzy (1)

  1. kama

    Ostatnio mojemu krolikowi wypadl zabek. czy to oznacza, ze ma czegos niedobor, jakis witamin? chyba o nic nie udezyl.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki