
Hodowla królików bez tajemnic. Zobacz!
Długość życia królików zależy od wielu czynników. Zwierzęta wolne od chorób genetycznych, odsadzone od matki w prawidłowym terminie, cieszą się z reguły dobrą kondycją. Znaczący wpływ na ich zdrowie mają również prawidłowe żywienie i pielęgnacja. Poniżej przedstawiamy najważniejsze warunki, decydujące o tym, ile lat żyją króliki.
Przed zakupem królików należy zasięgnąć informacji o ich pochodzeniu. Młode z chowu wsobnego są bardziej narażone na choroby genetyczne i żyją znacznie krócej niż króliki wolne od podobnych wad.
Do 8. tygodnia życia króliczęta powinny żywić się przede wszystkim mlekiem matki, które jest niezwykle bogate w łatwo przyswajalne białko, tłuszcze i węglowodany, a także witaminy i minerały. Zwierzęta odsadzone zbyt wcześnie nie mają dobrze rozwiniętej flory bakteryjnej jelit i nie są przystosowanie do żywienia paszami stałymi, dlatego często cierpią na zaburzenia trawienia, które mogą prowadzić do poważnych chorób i śmierci.
Sposób żywienia królików zależy do celu ich hodowli. Pasza, która jest właściwa dla zwierząt użytkowanych w kierunku mięsnym, nie sprawdza się w chowie królików domowych. Zbyt duże dawki ziaren zbóż, warzyw okopowych i owoców prowadzą bowiem do nadwagi, a zatuczone króliki żyją krócej.
Dla dobrej kondycji naszych zwierząt ważna jest profilaktyka zdrowotna. Warto wykonywać coroczne szczepienia na bardzo zaraźliwe choroby królików – pomór i myksomatozę. Dbajmy również o higienę żywienia – zielonkę należy zbierać tylko z terenów wolnych od zanieczyszczeń. Nigdy nie podajemy paszy spleśniałej i zagrzanej. Pamiętajmy ponadto, że króliki to zwierzęta nerwowe. Hałas, częste podnoszenie i zmiany miejsca zamieszkania stanowią dla nich źródło stresu, który znacząco wpływa na długość ich życia. Prawidłowo pielęgnowane i żywione króliki mogą dożyć 7, a nawet 10 lat.
Autor: Małgorzata Długosz
Bibliografia:
Bombik E. i inni, „Produkcja zwierzęca”, cz. 3, wyd. REA, Warszawa 2010 r., s. 95.
Nałęcz-Tarwacka T. (red.), „Produkcja zwierzęca”, cz. III, wyd. Hortpress, Warszawa 2007 r., ss. 453, 455-456, 467-469.
Stern A., „Przydomowy chów królików”, wyd. Multico, Warszawa 2014 r., ss. 22-30, 57-58, 62-68.
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl