Ile lat żyją króliki? Przekonaj się, jak ważne są odpowiednie warunki chowu!

Młode króliki Hodowla królików

Długość życia królików zależy od wielu czynników. Zwierzęta wolne od chorób genetycznych, odsadzone od matki w prawidłowym terminie, cieszą się z reguły dobrą kondycją. Znaczący wpływ na ich zdrowie mają również prawidłowe żywienie i pielęgnacja. Poniżej przedstawiamy najważniejsze warunki, decydujące o tym, ile lat żyją króliki.

Wady genetyczne

Przed zakupem królików należy zasięgnąć informacji o ich pochodzeniu. Młode z chowu wsobnego są bardziej narażone na choroby genetyczne i żyją znacznie krócej niż króliki wolne od podobnych wad.

Zbyt wczesne odsadzenie od matki

Do 8. tygodnia życia króliczęta powinny żywić się przede wszystkim mlekiem matki, które jest niezwykle bogate w łatwo przyswajalne białko, tłuszcze i węglowodany, a także witaminy i minerały. Zwierzęta odsadzone zbyt wcześnie nie mają dobrze rozwiniętej flory bakteryjnej jelit i nie są przystosowanie do żywienia paszami stałymi, dlatego często cierpią na zaburzenia trawienia, które mogą prowadzić do poważnych chorób i śmierci.

Żywienie

Sposób żywienia królików zależy do celu ich hodowli. Pasza, która jest właściwa dla zwierząt użytkowanych w kierunku mięsnym, nie sprawdza się w chowie królików domowych. Zbyt duże dawki ziaren zbóż, warzyw okopowych i owoców prowadzą bowiem do nadwagi, a zatuczone króliki żyją krócej.

Profilaktyka zdrowotna

Dla dobrej kondycji naszych zwierząt ważna jest profilaktyka zdrowotna. Warto wykonywać coroczne szczepienia na bardzo zaraźliwe choroby królików – pomór i myksomatozę. Dbajmy również o higienę żywienia – zielonkę należy zbierać tylko z terenów wolnych od zanieczyszczeń. Nigdy nie podajemy paszy spleśniałej i zagrzanej. Pamiętajmy ponadto, że króliki to zwierzęta nerwowe. Hałas, częste podnoszenie i zmiany miejsca zamieszkania stanowią dla nich źródło stresu, który znacząco wpływa na długość ich życia. Prawidłowo pielęgnowane i żywione króliki mogą dożyć 7, a nawet 10 lat.

 

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

Bombik E. i inni, „Produkcja zwierzęca”, cz. 3, wyd. REA, Warszawa 2010 r., s. 95.

Nałęcz-Tarwacka T. (red.), „Produkcja zwierzęca”, cz. III, wyd. Hortpress, Warszawa 2007 r., ss. 453, 455-456, 467-469.

Stern A., „Przydomowy chów królików”, wyd. Multico, Warszawa 2014 r., ss. 22-30, 57-58, 62-68.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki