Jak rozpoznać płeć u królika? Sposoby prawidłowego określenia płci

Młode króliki Para królików

O ile określenie płci dorosłego królika nie stanowi zazwyczaj problemu, o tyle młode, nierozwinięte jeszcze zwierzęta są bardzo trudne do rozróżnienia. Podpowiadamy, jak rozpoznać płeć królika w sposób, który zaoszczędzi zwierzęciu niepotrzebnego stresu.

Rozdzielanie młodych królików

Króliczęta odsadzone od matki powinny przebywać razem przynajmniej do 3.-4. miesiąca życia. Zwierzęta te mają silnie rozwinięty instynkt stadny i bliskość rodzeństwa jest bardzo ważna dla ich dobrej kondycji i prawidłowego rozwoju. W 4. miesiącu życia młode króliki wchodzą w okres dojrzewania. Jest to najwcześniejszy termin, w którym można z dużym prawdopodobieństwem trafnie określić ich płeć. Króliki ras małych osiągają dojrzałość płciową w wieku 4-6 miesięcy, przedstawiciele ras dużych – nieco później, w wieku 6-8 miesięcy. Niezwykle istotne jest rozdzielenie samców i samic zanim dojdzie do niepożądanych kryć.

Krok pierwszy: bezpieczne chwytanie królików

Króliki nie lubią być łapane i podnoszone, dlatego zabieg sprawdzania płci należy przeprowadzić sprawnie i spokojnie. Zaczynamy od głaskania zwierzęcia i przemawiania do niego łagodnym głosem. Następnie zdecydowanym, ale nie gwałtownym ruchem należy zebrać skórę na karku królika, a drugą dłoń wsunąć pod jego zad. Nigdy nie podnosimy królików jedną ręką i nie ciągniemy ich za uszy.

Spokojne zwierzę można położyć na plecach – w ten sposób najwygodniej będzie mu się przyjrzeć. Jeśli królik panikuje i próbuje kopać, zamiast kłaść lepiej posadzić go sobie na kolanach, plecami do brzucha – kiedy poczuje oparcie, powinien się uspokoić. Zwierzę nie może stać – jego skoki powinny znajdować się w powietrzu. Jedną ręką podtrzymujemy królika pod przednimi łapami, a drugą rozgarniamy futro między skokami, nad omykiem, aż zobaczymy odbyt i zewnętrzne narządy płciowe.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki