Wyjaśniamy, jakie są wymagane wymiary klatki dla królików

Klatka dla królików Klatka dla królików

W Polsce chów królików ogranicza się do małych ferm towarowych produkujących tuszki sprzedawane w całości. Mięso królicze na naszym rynku nie ma dużego zbytu, mimo swoich cennych wartości odżywczych i dietetycznego charakteru.

Króliki są wrażliwe na niekorzystne warunki środowiska, często zapadają na schorzenia układu oddechowego, biegunki i mają uszkodzenia kończyn. Najczęstszą przyczyną tych chorób są nieodpowiednio przygotowane klatki, zbyt duża obsada oraz brak higieny.

Klatki dla królików mogą być umieszczone w budynku lub poza nim. Króliki dość dobrze znoszą mrozy, jeśli mają prawidłowo zaprojektowane domki wykotowe, a klatki nie są ustawione od wietrznej strony budynku.

Wymiary klatek

Wymiary klatek dla królików są uzależnione od rasy i typu użytkowego, wieku zwierząt oraz metod chowu. Na opłacalność produkcji wpływa zagospodarowanie powierzchni zajmowanej przez zwierzęta oraz obsady. Klatki mogą być jedno lub wielokondygnacyjne. Najczęściej rzędy klatek stoją równolegle. Konstrukcja klatek powinna zapewniać jak najlepszy dostęp do zwierząt oraz możliwość sprzątania.

Klatki dla królików wykonane są z siatki ocynkowanej, zgrzewanej oraz drewna i plastiku. Wymiary klatek dostosowuje się do płci, wieku oraz wielkości zwierząt związanej z rasą oraz typem użytkowym.

Klatki dla samicy dużej rasy z młodymi do momentu odstawienia powinny mieć wymiary 100x80x60 cm. Matki średnich ras z młodymi do końca odchowu mogą przebywać w klatkach o mniejszej powierzchni, 80x80x55 cm. Dla samiczek małych ras z młodymi klatka może mieć wymiary 70x60x45 cm. Jeśli młode po skończeniu odchowu przeznaczamy do reprodukcji, a nie na rzeź wymiary klatki powinny zostać takie same, jak te, w których króliki były hodowane z matką. Na fermach wielkotowarowych powierzchnia zajmowana przez króliki rzeźne, może być o 30% mniejsza niż w klatkach wymienionych powyżej.

Króliki rzeźne można utrzymywać grupowo, na jednego osobnika powinno przypadać 0,06-0,1 m2 powierzchni podłogi klatki. Młode króliki w wieku 4-6 miesięcy można utrzymywać w grupie tej samej płci, w ilości 3-4 sztuk w klatce o wymiarach 80x80 cm. Samce reprodukcyjne mogą być utrzymywane w klatkach o wymiarach 70x50 cm, a wysokość powinna umożliwiać zajmowanie wygodnej pozycji podczas krycia (45 cm).

Klatki dla królików ustawiane w kilku kondygnacjach, powinny być oddalone od podłogi 60-70 cm, a pomiędzy klatkami należy pozostawić 25 cm na spadzistą blachę, dzięki której króliki znajdujące się poniżej nie są brudzone kałem i moczem sąsiadów. Klatki zazwyczaj posiadają dwie pary drzwiczek- górne (cała powierzchnia klatki może być podniesiona, ułatwia to sprzątanie) oraz przednie.

Pomieszczenia dla królików powinny być dobrze wentylowane, ale bez przeciągów, dobrze oświetlone, czyste i zadbane. Gwarancją sukcesu produkcji jest zapewnienie królikom dostępu do świeżej wody i dobrej jakości paszy. Wymiary klatki mają wpływ na zachowanie zwierząt. Przy zbyt małej powierzchni może dochodzić do zachowań agresywnych i złego samopoczucia zwierząt, co może skutkować spadkiem masy ciała i apatią.

Autor: mgr inż. Dorota Kolasińska

Bibliografia:

  1. Amatorski chów królików. Cholewa R., Nowak K.W., Świtoński M., Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, Poznań 2003, ISBN 83-7160-286-3, 39-40
  2. Chów królików. Bielański P., Niedźwiadek S., Zając J., Wydawnictwo Fundacji ROZWÓJ SGGW, Warszawa 2002, ISBN 83-7274-042-9, 10-11, 31-32, 60-61,
  3. Króliki. Bielański P., Kowalska D., Oficyna Wydawnicza „hoża”- Warszawa 2007, ISBN 987-83-85038-24-5, 56-78
  4. Nowoczesny chów królików. Bielański P., Niedźwiadek S., Zając J., Fundacja Rozwój SGGW, Warszawa 1996, 83-86980-23-0, 41-50

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki