Olbrzym belgijski - hodowla i charakterystyka rasy

Królik rasy Olbrzym Belgijski Królik Olbrzym Belgijski

Olbrzym belgijski jest królikiem należącym do grupy ras dużych, użytkowanych w kierunku mięsno-futerkowym. Inaczej nazywany flandryjskim. Obok barana francuskiego jest najbardziej popularną dużą rasą królików.

Króliki pochodzą z Flandrii, regionu Belgii, z okolicy miasta Gent. Historia hodowli sięga roku 1825, ale jest mało znana. Jest najstarszą rasą królików. Olbrzymy belgijskie prawdopodobnie powstały z krzyżowań wielu ras mięsnych i futerkowych. Po koniec XIX wieku zostały wywiezione do Ameryki w celu powiększenia masy ciała przez krzyżowanie z lokalnymi rasami królików. Już w 1910 roku sporadycznie pojawiały się na wystawach królików dużych ras.

Charakterystyka rasy

Króliki mają duże, stojące uszy (17-19 cm), rozchylające się na kształt litery ”V” osadzone na dość dużej głowie i krótkiej szyi. Tułów jest długi, szeroki i szczególnie dobrze rozwinięty w części zadniej. Króliki mają mocne kości oraz duże, silne łapy tylnie i krótkie przednie. Ogon jest dość długi i przylegający do ciała. U dorosłych samic uwydatnia się wole, które nie jest pofałdowane i podzielone.

Roczne zwierzęta osiągają masę ciała 8-10 kg. Najniższą dopuszczalną masą ciała jest 6 kg. Króliki mają 68-73 cm długości (czasami nawet 80 cm), mierzone są od nosa do nasady ogona.

Uważa się, że rasy duże wymagają prawidłowego żywienia oraz użytkowania rozrodczego, aby osiągnąć wysoką masę ciała i wydajność rzeźną. Występuje wzorzec rasy dotyczący osiąganej masy ciała w określonych miesiącach życia (Tab. 1.).

Wiek królików

Wymagana masa ciała

3

2,6

4

3,6

5

4,6

6

5,5

7

6,3

8

7,0

Tab. 1. Wzorce masy ciała olbrzyma belgijskiego. Na podstawie Bielańskiego i wsp. (2002).

Olbrzymy belgijskie mają spokojny temperament, lubią towarzystwo ludzi i szybko się przyzwyczajają do pracowników ferm.

Użytkowanie futerkowe

W hodowli najczęściej spotyka się umaszczenie szaro-brązowe, natomiast sporadycznie występują takie odmiany barwne jak czarne, żelaziste, ciemnoszare, brązowe, żółte lub białe. Oczy i pazurki są ciemno brązowe. Spód ogona, wewnętrzne części tylnych i przednich kończyn są brudno szare.

Olbrzymy belgijskie mają okrywę włosową normalnej budowy, co oznacza, że jest podobna do futra królików dziko żyjących. Okrywa włosowa jest lśniąca i miękka, pojedyncze włosy mają długość 3-4 cm. Włos posiada strefowe umaszczenie. Przy nasadzie jest popielato-niebieski, na środku brązowy, a na wierzchołku czarny lub biały.

Futerko pochodzące od tej rasy jest gorszej jakości niż od ras średnich i małych. Rozmieszczenie okrywy włosowej nie jest wyrównane, dlatego charakteryzuje się mniejszą przydatnością technologiczną.

Użytkowanie rzeźne

Są użytkowane głównie w przydomowym chowie na mięso. Najlepsze efekty uzyskuje się podczas chowu ekstensywnego. Olbrzymy belgijskie nie nadają się do intensywnej produkcji tuszek, ponieważ od samic uzyskiwana jest niska liczba potomstwa w ciągu roku. Króliki uzyskują dojrzałość i masę ubojową później niż króliki średnich ras (mięsne), dlatego chów fermowy tej rasy nie jest opłacalny.

Olbrzymy belgijskie mają wysokie dzienne przyrosty, ale dojrzałość ubojową uzyskują dość późno, w wieku 5-6 miesięcy. Dłuższy tucz oraz większe koszty żywienia powodują, że ta rasa jest rzadziej użytkowana w produkcji mięsa. Króliki, które są ubijane w wieku 3-4 miesięcy dają mniej umięśnione tuszki, niechętnie kupowane przez konsumentów. W tym czasie króliki głównie rozwijają kościec, dopiero później rozbudowują masę mięśniową.

Nie należą do ras, które można intensywnie użytkować w rozrodzie. Króliki dużych ras późno osiągają dojrzałość hodowlaną. Samice uzyskują dojrzałość płciową w wieku 7 miesięcy, a samce w wieku 8 miesięcy. Raczej zaleca się krycie samic starszych, ponieważ może to wydłużyć i zwiększyć możliwości rozrodcze. W miocie rodzi się 5-12 królicząt.

Olbrzymy belgijskie są wykorzystywane na szeroką skalę do krzyżowania międzyrasowego, w celu poprawy cech mięsnych oraz zwiększenia kalibru innych królików, np. ras średnich typowo mięsnych, takich jak królik kalifornijski lub nowozelandzki.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki