Nasiona arbuza - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Nasiona arbuza Kawałki arbuza z nasionami

Arbuz, nazywany też często kawonem, to dość oryginalna roślina, którą ciężko sklasyfikować – jedni uważają go za warzywo, innych za owoc, natomiast z punktu widzenia botanicznego arbuz jest jagodą. Jest bardzo niskokalorycznym warzywem, służy głównie jako lekki przysmak do gaszenia pragnienia.

W Polsce spotykany jest rzadko i wyłącznie w uprawie amatorskiej. Ma wysokie wymagania cieplne, dlatego też jego uprawa może być w naszych warunkach zawodna. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach arbuza, przygotowując się do jego uprawy.

Wygląd nasion

W miąższu owocu arbuza znajduje się łożysko z wieloma rozgałęzieniami. Pod koniec wegetacji zawiązują się na nich nasiona. Zależnie od odmiany nasiona mają różną wielkość, kształt i zabarwienie. Najczęściej są owalne, płaskie, gładkie lub lekko bruzdowane. Nasiona są drobne, ale nieco większe od nasion melona. Zwykle są jednolicie zabarwione, najczęściej na czarno i brązowo, rzadziej na szaro, żółto czy biało.

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion arbuza wynosi 50-100 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 10-20 nasion.

Zdolność kiełkowania

Minimalna temperatura dla kiełkowania nasion arbuza wynosi 20o C, a optymalny 28-30o C. W takich warunkach pierwsze pędy pojawiają się już po 8-10 dniach. W temperaturze 30-35o C nasiona kiełkują jeszcze szybciej, bo już po 5-6 dniach. W okresie wzrostu rośliny i owocowania temperatura powietrza powinny wynosić 25-30o C w dzień i 20-25o C w nocy. Temperatura poniżej 24o C hamuje wzrost kawona, zaś w temperaturze powyżej 35o C zauważalny jest przyspieszony wzrost skutkujący opóźnionym rozwojem roślin. Arbuz nie toleruje dużych różnic temperatury między dniem a nocą i wahań powyżej 8o C.

Kiedy i jak siać nasiona?

Ze względu na duże wymagania cieplne arbuz przeznaczony jest głównie do uprawy pod osłonami lub na zagonach ogrzewanych biologicznie. W uprawie polowej bez osłon uda się jedynie w najcieplejszych regionach kraju w ciepłe, słoneczne lata. Uprawiając arbuza w polu, należy pamiętać, by zapewnić odpowiednią temperaturę podłoża poprzez ułożenie ściółki, np. agrowłókniny czy czarnej folii. W Polsce kawon uprawia się wyłącznie z rozsady.

Przed siewem możliwe jest podkiełkowanie nasion, polegające umieszczeniu ich cienką warstwą na wilgotnej bibule na 24-36 godzin w temperaturze 26-28o C. Po skiełkowaniu nasion wysiewa się je pojedynczo na głębokość ok. 2 cm, kiełkiem w dół, do wypełnionych torfem doniczek o średnicy 8-10 cm. Wysiew powinien nastąpić w pierwszej połowie kwietnia. Kiedy pojawią się siewki, doniczki należy postawić przy źródle światła. Arbuz nie toleruje pikowania.

W miarę rozrastania się jego części nadziemnych doniczki należy rozstawić w większej odległości, tak by sadzonki nie zacieniały się wzajemnie. Produkcja rozsady w tunelach ogrzewanych trwa 5-6 tygodni, natomiast w tunelach nieogrzewanych i w polu trwa ok. 25-30 dni. Przed wysadzeniem roślin na miejsce stałe zaleca się ich zahartowanie przed 10-14 dni, poprzez stopniowe obniżanie temperatury i ograniczanie podlewania.

Wysadzanie rozsady do ogrzewanego tunelu lub szklarni może nastąpić już w drugiej połowie kwietnia, natomiast wysadzenie do nieogrzewanego tunelu lub w pole jest możliwe dopiero później, po majowych przymrozkach, najczęściej po 15 maja lub na przełomie maja i czerwca. Sadzonki powinny mieć krępy pokrój, silny system korzenny i posiadać 4-5 liści właściwych. Wysadza się je dość płytko w końcu maja i na początku czerwca w rozstawie 80-100 x 100-150 cm. Odmiany o krótszym okresie wegetacji można sadzić gęściej, w rozstawie 80 x 100 cm. Dobrze jest sadzić arbuza na wałach lub kopczykach uformowanych na podkładzie grzejnym, np. na oborniku.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki