Wspólna Polityka Rolna po Brexicie

Dnia 2 września 2016 r. w Chambord pod Paryżem ministrowie rolnictwa z krajów Unii Europejskiej rozważali funkcjonowanie Wspólnej Polityki Rolnej po wystąpieniu z UE Wielkiej Brytanii. Nieformalne spotkanie szefów resortów rolnictwa odbyło się na wniosek ministra rolnictwa Francji Stéphane’a Le Folla.

Polski minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że istotnym tematem rozmów było utrzymanie płynnego obrotu produktami rolnymi między państwami członkowskimi UE a Wielką Brytanią, która jest ważnym importerem netto europejskiej żywności. Minister Jurgiel zapowiedział ponadto, że dla Polski kluczowym elementem Wspólnej Polityki Rolnej w najbliższej przyszłości będzie zapewnienie stabilizacji rynków rolnych UE. Zadanie to realizuje się m.in. przez przeciwdziałanie nieuczciwemu handlowi oraz wspieranie inwestycji w gospodarstwach rolnych, szczególnie przez płatności bezpośrednie, których celem jest wyrównanie rozwoju obszarów wiejskich w UE. Szef resortu apelował ponadto o większą solidarność między państwami członkowskimi UE w zwalczaniu kryzysów, takich jak występowanie ognisk ASF na wschodzie Europy.

Francuski minister rolnictwa w podsumowaniu rozmów potwierdził konieczność dalszego realizowania Wspólnej Polityki Rolnej oraz zasygnalizował potrzebę uproszczenia zasad jej wdrażania. Minister Le Foll mówił także o ogromnej wadze wspólnego reagowania na kryzysy europejskie oraz trudności lokalne i zauważył konieczność skupienia się na pomocy rolnikom.

Zapowiedziano już kolejne spotkania ministrów rolnictwa z krajów UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki