
Rośnie lista banków obsługujących kredyty preferencyjne z dopłatami ARiMR
Departament Wsparcia Krajowego przypomina, że przygotowany został program udogodnień dla rolników, którzy mają trudności ze spłatą kredytów preferencyjnych z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ułatwienia obejmują tych kredytobiorców, którzy stracili wydolność kredytową w konsekwencji wypadków losowych (takich jak długotrwałe choroby i kalectwo, klęski żywiołowe, kradzieże mienia czy choroby i upadki inwentarza) lub w wyniku niesprzyjającej koniunktury, na którą składają się: kryzys gospodarczy, ograniczenie rynków zbytu i, w konsekwencji, zatory płatnicze. Polscy producenci rolni w ostatnim czasie stanęli przed szeregiem trudności, spowodowanych przede wszystkim przez rosyjskie embargo na europejskie produkty rolno-spożywcze oraz przez przypadki ASF u trzody chlewnej. Rezultatem tej sytuacji jest zmniejszenie sprzedaży i spadki zysków z produkcji rolnej, a co za tym idzie – problemy z terminowymi spłatami kredytów referencyjnych. Agencja wychodzi naprzeciw poszkodowanym kredytobiorcom i oferuje następujące rozwiązania w obsłudze kredytów:
Rolnicy, którzy zamierzają skorzystać z powyższych udogodnień, powinni pamiętać, że:
Ze względu na dodatkowe utrudnienia związane z rosyjskim embargiem banki mogą, na wniosek kredytobiorcy poparty pisemnym uzasadnieniem, zawiesić spłaty kapitału kredytu. W takim przypadku Agencja spłaca za kredytobiorcę oprocentowanie kredytu przez okres maksymalnie 2 lat od dnia zawieszenia spłaty kapitału kredytu. Sposób uregulowania zadłużenia zależy od daty zawarcia umowy kredytowej:
Kredytobiorcy, którym zaproponowane powyżej ułatwienia nie wystarczają, mogą pod warunkiem wyrażenia zgody przez bank:
Według danych Departamentu Wsparcia Krajowego polscy producenci rolni spłacają obecnie 153 tys. kredytów preferencyjnych z dopłatami ARiMR. 99% kredytobiorców reguluje swoje zobowiązania terminowo. Rolnicy, którzy mają trudności ze spłatą kredytu z dopłatami ARiMR do oprocentowania, powinni pilnie zgłosić swoją sytuację bankowi kredytującemu. Dzięki skontaktowaniu się z bankiem możliwe będzie wprowadzenie do umowy kredytowej zmian, pozwalających na zastosowanie powyższych rozwiązań w dalszym spłacaniu zadłużenia.
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl