ARiMR: realizacja dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolnośrodowiskowych za 2014 r.

1. grudnia 2014 r. ruszyła realizacja dopłat bezpośrednich za ubiegły rok. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom już ponad 9 mld zł z przeznaczonej na ten cel kwoty 14,2 mld złotych. Na rozdysponowanie pozostałych środków ARiMR ma czas do 30 czerwca 2015 r. Do 4. lutego dopłaty otrzymało 1,1 mln producentów rolnych, a ponad 250 tys. nadal czeka na decyzję Agencji.

Pierwszeństwo przysługuje rolnikom, którzy w ubiegłym roku zostali poszkodowani w wyniku klęsk żywiołowych i ciężkich warunków pogodowych, ponieśli straty związane z afrykańskim pomorem świń lub zamknięciem rynku rosyjskiego na polskie produkty. Oczekujący na decyzję powinni pamiętać, że od 2012 r. beneficjenci nie otrzymują potwierdzeń w sprawie przyznania dopłat, o ile nie zgłoszą takiej prośby. Warto również wiedzieć, że jeśli gospodarstwo zostanie wylosowane do kontroli, na realizację dopłaty będzie trzeba zaczekać do jej  zakończenia.

Producenci żywności z terenów, na których panują warunki niekorzystne dla rolnictwa, mogą ubiegać się o dopłaty ONW.  W 2014 r. wnioski o taką pomoc złożyło 736 tys. rolników i do tej pory 635 tys. zgłoszeń zostało rozpatrzonych pozytywnie. Z 1,37 mld zł, które Agencja ma do rozdysponowania w ramach ONW, wypłacono już 1,1 mld złotych.

ARiMR realizuje również dopłaty dla rolników, którzy wzięli udział w programie rolnośrodowiskowym. Założeniem tego przedsięwzięcia jest promowanie rolnictwa chroniącego środowisko naturalne. Program rolnośrodowiskowy to 9 pakietów, składających się z 1-12 wariantów. Rolnicy przystępujący do inicjatywy mają obowiązek realizować ich założenia przez pięć lat. W ubiegłym roku do Agencji wpłynęło 114 tys. wniosków o przyznanie dopłat z tytułu uczestnictwa w programie. Do 2. lutego 2015 r. wsparcie w wysokości 930 mln zł otrzymało 81,5 tys. rolników. Całkowita kwota dopłat rolnośrodowiskowych wynosi 1,54 mld zł.

Realizacja wypłat ONW oraz programu rolnośrodowiskowego rozpoczęła się 16 października 2014 r. i potrwa do końca czerwca 2015 r.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki