Wizyta Ministra Rolnictwa na targach Grüne Woche w Berlinie

24 stycznia 2016 r. zakończyły się największe międzynarodowe targi rolnicze – Zielony Tydzień – organizowane w Berlinie. Polskie stoiska oferowały szeroki wybór regionalnych i lokalnych produktów, a możliwość degustacji naszych specjałów przyciągała gości z całego świata, co podkreślił w swojej relacji minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Minister pojechał do Berlina nie tylko po to, by wziąć udział w promocji polskiej żywności poza granicami naszego kraju. Targi Grüne Woche to także wyjątkowa okazja do prowadzenia rozmów dwustronnych i wielostronnych, dotyczących zmian w polityce rolnej oraz zwiększenia eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Niemcy są jednym z naszych najważniejszych kontrahentów,  jak podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa– to właśnie za zachodnią granicą istnieje największy w Europie rynek zbytu dla polskiej żywności. Eksportujemy przede wszystkim mięso drobiowe, ryby wędzone i przetwory rybne, nasiona rzepaku i olej rzepakowy, soki owocowe, mleko, zboża – pszenicę i kukurydzę, wyroby piekarnicze i czekoladowe, mrożone owoce oraz pieczarki. W 2015 r. wysłaliśmy do Niemiec produkty spożywcze o łącznej wartości 4,5 mld euro, podczas gdy wartość importu oszacowano na ok. 3 mld euro.

Zielony Tydzień to nie tylko możliwość obejrzenia i skosztowania przysmaków z różnych stron świata. Przy okazji targów w Berlinie odbył się szczyt ministrów rolnictwa pod hasłem „Jak wyżywimy miasta?”, na którym podjęto dyskusję na temat przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w dobie nasilonej globalizacji i urbanizacji. Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się m.in. z węgierskim ministrem rolnictwa  Sándorem Fazekasem i szefem resortu rolnictwa Mołdawii Ionem Sulą. Odbył także rozmowę dwustronną z przedstawicielem jednego z Krajów Partnerskich, ministrem rolnictwa Maroka  Azizem Akhnnaouch.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki