Nowelizacja ustawy o prawie łowieckim – większa szansa na odszkodowania?

W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem poselskiego projektu zmiany ustawy Prawo łowieckie. Projekt trafił obecnie do drugiego czytania. Zawarte w nim propozycje zmian mają na celu przede wszystkim usprawnienie wypłacania odszkodowań za szkody łowieckie.

Nowelizacja przyniesie istotne zmiany w zasadach wypłacania odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych, które zaistniały w wyniku działalności zwierzyny łownej oraz podczas polowań. Projekt uwzględnia szereg postulatów, zgłaszanych na przestrzeni lat przez rolników. Zmianie ma ulec instancja, do której poszkodowani będą zgłaszać się z wnioskiem o oszacowanie wartości szkody. Do tej pory odpowiedzialni za kalkulacje byli specjaliści wyznaczani przez zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich. Gdy nowelizacja wejdzie w życie, obowiązek ten znajdzie się w gestii wojewodów. Rozwiązana zostanie również kwestia źródła funduszy na wypłatę zadośćuczynień. W projekcie pojawiła się propozycja utworzenia Funduszu Odszkodowawczego, którym zarządzać ma minister środowiska, a który utrzymywany będzie ze składek odprowadzanych przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki