Handel detaliczny bez pośredników? Nowa ustawa ułatwi rolnikom sprzedaż żywności

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca rolników do współpracy w przygotowaniu projektu ustawy, która pozwoli na sprzedaż detaliczną żywności wyprodukowanej z własnej uprawy bądź chowu. Konsultacje publiczne zakończą się 18 maja 2016 r.

Ustawa ma wprowadzić definicję pojęcia rolniczy handel detaliczny, tak by na jej mocy rolnicy mogli sprzedawać swoje produkty bez udziału pośredników. Projekt zakłada ponadto oddanie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności, wyprodukowanej w gospodarstwach rolnych, Inspekcji Weterynaryjnej (dla produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego) oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (dla artykułów żywnościowych pochodzenia niezwierzęcego). Ustawa ureguluje także m.in. kwestię limitu produkcji, przeznaczonej na sprzedaż detaliczną, jaką będzie mógł prowadzić jeden podmiot. W projekcie znalazły się również zapisy dotyczące higieny produkcji i obrotu żywnością. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje ponadto ustalenie ulg podatkowych dla przychodów z detalicznej sprzedaży żywności.

Z projektem ustawy można zapoznać się na stronie internetowej MRiRW (zakładka Biuletyn Informacji Publicznej) oraz na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Planowana data wprowadzenia jej w życie to 1 stycznia 2017 r.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki