Podlasie: będzie odstrzał dzików w związku z ASF

W związku z występowaniem wirusa ASF w województwie podlaskim zostanie przeprowadzony przymusowy odstrzał dzików. Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informację tę potwierdzili minister środowiska Maciej Grabowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Rezolucję w sprawie depopulacji dzików wyda sejmik województwa. Będzie to kolejny krok mający na celu redukcję pogłowia tych zwierząt na Podlasiu – w ciągu dwóch zeszłych lat ich odstrzał zwiększono o 30%.

Do tej pory zmagania z afrykańskim pomorem świń kosztowały Skarb Państwa 13 mln zł, z czego bezpośrednia walka z chorobą pochłonęła 5 mln zł. Koszt usunięcia z rynku 50 tys. ton wieprzowiny, pochodzącej z województw objętych zagrożeniem – lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego – wyniósł 7 mln złotych. Niecały 1 mln zł z tytułu pomocy publicznej otrzymali rolnicy z podlaskiej strefy buforowej, których uprawy zostały zniszczone przez dziki. Minister Sawicki zaapelował do poszkodowanych, by o pełne zadośćuczynienie za poniesione straty zwracali się do kół łowieckich. Szef resortu rolnictwa przypomniał też o możliwości dochodzenia odszkodowań na drodze sądowej.

W świetle polskiego prawa odpowiedzialność za szkody, wyrządzane przez zwierzęta leśne, spoczywa na kołach łowieckich. W końcu zeszłego roku do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o prawie łowieckim. Poprawki mają na celu m.in. uproszczenie przepisów regulujących szacowanie strat. Nowela umożliwi wypowiedzenie dzierżawy obwodu łowieckiego kołu, które nie wypłaca zarządzonych odszkodowań bądź nie przestrzega planów odstrzału zwierzyny. Projekt przewiduje również rozszerzenie odpowiedzialności za straty na Polski Związek Łowiecki.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki