Ceny i notowania pszenicy – 6-12 września 2021 r.

Jak kształtowały się ceny pszenicy w krajowych przedsiębiorstwach i na polskich targowiskach? Gdzie w Polsce można było kupić ją najtaniej, gdzie kosztowała najwięcej? Przedstawiamy ceny i notowania pszenicy z września 2021 r.

Roczne zmiany cen w przedsiębiorstwach

Za pszenicę konsumpcyjną przedsiębiorcy płacili w tym tygodniu 994 zł/t, za paszową natomiast – 971 zł/t. Zmiany cen pszenicy w przedsiębiorstwach w stosunku do 2020r. kształtowały się zatem następująco: cena pszenicy konsumpcyjnej wzrosła o 36%, podczas gdy cena pszenicy paszowej wzrosła o 34%.

Tygodniowe zmiany cen w przedsiębiorstwach

Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej, oferowana dostawcom przez przedsiębiorców 12.09.2021, wyniosła 994 zł/t, co oznacza, że w ciągu tygodnia spadła o 1%. Pszenicę paszową przedsiębiorcy skupowali w tym dniu po 971 zł/t, jej cena wzrosła więc o 1%.

Ceny na polskich targowiskach

10.09.2021 na targowiskach w Polsce płacono za pszenicę średnio 1036 zł/t, odnotowano zatem zastój jej ceny w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Cena minimalna pszenicy ukształtowała się na poziomie 875 zł/t, co oznacza, że jej wartość uległa stagnacji. Cena maksymalna surowca wzrosła o 10% i ustaliła się na poziomie 1330 zł/t.

Najwyższe i najniższe ceny w województwach

W tym tygodniu pszenicę najtaniej można było kupić w województwie: Warmińsko-Mazurskie, gdzie kosztowała 950 zł/t. Najwyższą cenę osiągnęła z kolei w województwie: Podkarpackie, gdzie za tonę surowca trzeba było zapłacić 1100 zł.

Najwyższe i najniższe ceny w poszczególnych miejscowościach

Powyższe zmiany znalazły odzwierciedlenie na targowiskach w różnych rejonach Polski. Najniższą cenę pszenicy odnotowano na targowisku: Ciechanowiec (Podlaskie), gdzie kosztowała 875 zł/t. Najdrożej sprzedawano ją na targowiskach: Mszczonów (Mazowieckie), Jasło i Rudnik (Podkarpackie), Racibórz (Śląskie) i Wolsztyn (Wielkopolskie), gdzie koszt jednej tony wyniósł 1200 zł.
Źródło: biuletyn informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kategorie
Pszenica

Ogłoszenia

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki