
Uprawa pszenicy ozimej - wszystko co wiedzieć trzeba!
Przy wysiewie pszenicy należy bezwzględnie przestrzegać odpowiedniego terminu oraz dostosować go do danego rejonu, gdzie ma być wykonywana uprawa. Optymalny termin ma duży wpływ na wielkość plonów, a także ogranicza porażanie roślin przez wiele chorób. Z tego względu odpowiedź na pytanie kiedy siać pszenicę jest niezwykle istotna.
Jeżeli wysiew pszenicy ozimej jest wczesny, to prowadzi do silnego rozwoju roślin przed zimą. Nasilają się wtedy takie choroby, jak: mączniak prawdziwy, fuzariozy liści, septorioza paskowana liści, rdza brunatna i rdza żółta. Choroby te zakłócają prawidłowy rozwój pszenicy. Jeżeli rośliny rosną w zbyt dużym zagęszczeniu, wytworzyły dużą masę liścia i zostały przykryte na długi czas śniegiem, to bardzo możliwe, że wystąpi pleśń śniegowa.
Późny siew pszenicy nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia chorób grzybowych, rośliny są jednak jeszcze zbyt małe i słabe, co może prowadzić do ich wymarzania podczas zimy. Przestrzeganie optymalnego terminu siewu dla pszenicy ozimej pozwala na wytworzenie głębokiego systemu korzeniowego, dobre rozkrzewienie i rozpoczęcie różnicowania się elementów kłosa.
Pszenicę ozimą wysiewa się w terminie od II dekady września do I dekady października. Siewy najwcześniej rozpoczynają się na północnych terenach Lubelszczyzny, na Podlasiu, Suwalszczyźnie oraz na Warmii i Mazurach. W tych rejonach optymalny termin przypada na 15–20 września. W Polsce centralnej i południowo-wschodniej siewy pszenicy należy wykonać do 30 września, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 15 października.
Pszenicę jarą należy wysiewać jak najwcześniej, aby miała możliwość dobrego rozkrzewienia się i wytworzenia dużej ilości kłosów. Wczesny siew umożliwia również prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, a co za tym idzie uodparnia rośliny na suszę oraz ułatwia pobieranie składników pokarmowych z gleby. Jeżeli termin siewu jest opóźniony, to wzrost i rozwój pszenicy są ograniczone, co prowadzi do gorszego rozwoju kłosów oraz do ograniczania ich liczby.
Optymalny termin siewu pszenicy jarej przypada od III dekady marca do I dekady kwietnia. W zachodniej Polsce wysiew najlepiej przeprowadzać od 15 do 25 marca, w centralnej części kraju zaś od 20 do 30 marca. We wschodniej Polsce siew wykonuje się od 25 marca do 5 kwietnia, a w północno-wschodniej 1–10 kwietnia.
Autor: mgr inż. Kinga Borek
Bibliografia:
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl