Ceny i notowania pszenicy – 27 września – 5 października 2021 r.

Jak kształtowały się ceny pszenicy w krajowych przedsiębiorstwach i na polskich targowiskach? Gdzie w Polsce można było kupić ją najtaniej, gdzie kosztowała najwięcej? Przedstawiamy ceny i notowania pszenicy z przełomu września i października 2021 r.

Roczne zmiany cen w przedsiębiorstwach

Za pszenicę konsumpcyjną przedsiębiorcy płacili w tym tygodniu 1018 zł/t, za paszową natomiast – 1048 zł/t. Zmiany cen pszenicy w przedsiębiorstwach w stosunku do 2020r. kształtowały się zatem następująco: cena pszenicy konsumpcyjnej wzrosła o 34%, podczas gdy cena pszenicy paszowej wzrosła o 37%.

Tygodniowe zmiany cen w przedsiębiorstwach

Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej, oferowana dostawcom przez przedsiębiorców 03.10.2021, wyniosła 1018 zł/t, co oznacza, że w ciągu tygodnia wzrosła o 1%. Pszenicę paszową przedsiębiorcy skupowali w tym dniu po 1048 zł/t, jej cena wzrosła więc o 2%.

Ceny na polskich targowiskach

01.10.2021 na targowiskach w Polsce płacono za pszenicę średnio 1067 zł/t, odnotowano zatem zastój jej ceny w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Cena minimalna pszenicy ukształtowała się na poziomie 925 zł/t, co oznacza, że jej wartość spadła o 2%. Cena maksymalna surowca wzrosła o 4% i ustaliła się na poziomie 1250 zł/t.

Najwyższe i najniższe ceny w województwach

W tym tygodniu pszenicę najtaniej można było kupić w województwach: Lubuskie i Świętokrzyskie, gdzie kosztowała 950 zł/t. Najwyższą cenę osiągnęła z kolei w województwie: Wielkopolskie, gdzie za tonę surowca trzeba było zapłacić 1167 zł.

Najwyższe i najniższe ceny w poszczególnych miejscowościach

Powyższe zmiany znalazły odzwierciedlenie na targowiskach w różnych rejonach Polski. Najniższą cenę pszenicy odnotowano na targowisku: Ciechanowiec (Podlaskie), gdzie kosztowała 925 zł/t. Najdrożej sprzedawano ją na targowisku: Jasło (Podkarpackie), gdzie koszt jednej tony wyniósł 1250 zł.
Źródło: biuletyn informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kategorie
Pszenica

Ogłoszenia

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki