Ceny i notowania żyta – 27 września – 5 października 2021 r.

Prezentujemy aktualne ceny i notowania żyta na przełomie września i października 2021 r. Przedstawiamy wzrosty i spadki jego cen na polskich targowiskach – gdzie można było kupić je najtaniej, a gdzie najdrożej? Ile płacili za żyto polscy przedsiębiorcy?

Roczne zmiany cen w przedsiębiorstwach

W porównaniu do 2020r. odnotowano na rynku żyta następujące zmiany: cena surowca paszowego wzrosła o 55% i wyniosła 847 zł/t, podczas gdy żyto o parametrach konsumpcyjnych podrożało o 57%, osiągając cenę 823 zł/t.

Tygodniowe zmiany cen w przedsiębiorstwach

Dostawcy żyta paszowego 03.10.2021 otrzymywali za tonę surowca średnio 847 zł, czyli o 3% więcej niż w zeszłym tygodniu. Średnia cena żyta konsumpcyjnego z kolei osiągnęła wartość 823 zł/t, a zatem nie zmieniła się.

Ceny na polskich targowiskach

Cena żyta na krajowych targowiskach 01.10.2021 wyniosła średnio 786 zł/t, czyli uległa stagnacji w porównaniu do zeszłego tygodnia. Cena minimalna ukształtowała się na poziomie 600 zł/t, maksymalna natomiast wyniosła 1000 zł/t, odnotowano zatem brak zmian najniższych możliwych cen żyta przy jednoczesnym zastoju cen najwyższych.

Najwyższe i najniższe ceny w województwach

W tym tygodniu żyto sprzedawano najtaniej w województwie: Lubelskie, gdzie tonę surowca można było nabyć za 675 zł. Najwyższe ceny natomiast żyto osiągnęło w województwie: Podkarpackie, tam bowiem koszt jednej tony wyniósł 925 zł.

Najwyższe i najniższe ceny w poszczególnych miejscowościach

Według najnowszych notowań pszenżyto sprzedaje się najtaniej na targowisku: Ryki (Lubelskie) – za tonę zboża zapłacimy tam 600 zł. Najdrożej można je nabyć z kolei na targowiskach: Rudnik (Podkarpackie) i Leszno (Wielkopolskie), gdzie koszt surowca wzrósł do 1000 zł/t.

Źródło: biuletyn informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  

Kategorie
Żyto

Ogłoszenia

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki