Ceny i notowania żyta – 23-29 sierpnia 2021 r.

Prezentujemy aktualne ceny i notowania żyta z końca sierpnia 2021 r. Przedstawiamy wzrosty i spadki jego cen na polskich targowiskach – gdzie można było kupić je najtaniej, a gdzie najdrożej? Ile płacili za żyto polscy przedsiębiorcy?

Roczne zmiany cen w przedsiębiorstwach

W porównaniu do 2020r. odnotowano na rynku żyta następujące zmiany: cena surowca paszowego wzrosła o 46% i wyniosła 765 zł/t, podczas gdy żyto o parametrach konsumpcyjnych podrożało o 54%, osiągając cenę 755 zł/t.

Tygodniowe zmiany cen w przedsiębiorstwach

Dostawcy żyta paszowego 29.08.2021 otrzymywali za tonę surowca średnio 765 zł, czyli o 4% więcej niż w zeszłym tygodniu. Średnia cena żyta konsumpcyjnego z kolei osiągnęła wartość 755 zł/t, a zatem wzrosła o 7%.

Ceny na polskich targowiskach

Cena żyta na krajowych targowiskach 27.08.2021 wyniosła średnio 707 zł/t, czyli uległa stagnacji w porównaniu do zeszłego tygodnia. Cena minimalna ukształtowała się na poziomie 600 zł/t, maksymalna natomiast wyniosła 1000 zł/t, odnotowano zatem brak zmian najniższych możliwych cen żyta przy jednoczesnym zastoju cen najwyższych.

Najwyższe i najniższe ceny w województwach

W tym tygodniu żyto sprzedawano najtaniej w województwie: Lubelskie, gdzie tonę surowca można było nabyć za 600 zł. Najwyższe ceny natomiast żyto osiągnęło w województwie: Podkarpackie, tam bowiem koszt jednej tony wyniósł 800 zł.

Najwyższe i najniższe ceny w poszczególnych miejscowościach

Powyższe zmiany znalazły odzwierciedlenie na targowiskach w różnych rejonach Polski. Najniższą cenę pszenicy odnotowano na targowiskach: Ryki (Lubelskie), Łyszkowice (Łódzkie), Przytyk (Mazowieckie) i Wolsztyn (Wielkpolskie), gdzie kosztowała 600 zł/t. Najdrożej sprzedawano ją na targowisku: Leszno (Wielkopolskie), gdzie koszt jednej tony wyniósł 1000 zł.

Źródło: biuletyn informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  

Kategorie
Żyto

Ogłoszenia

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki