Dziurawiec czteroboczny

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Dziurawiec czteroboczny. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Hypericum maculatum Crantz

Rodzina:

dziurawcowate - Hypericaceae

Kolor kwiatu:

żółty

Liście:

eliptyczne

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

dziurawiec czteroboczny posiada wniesioną i rozgałęzioną w górnej części łodygę. Ma charakterystyczne cztery wystające linie, które sprawiają wrażenie jakby roślina była czterokanciasta, a w rzeczywistości jest obła. Naprzeciwległe liście są tępo zakończone i prawie pozbawione kropek. Kwiaty zebrane są w gęsty wielokwiatowy kwiatostan, który mieści się na szczycie łodygi. Płatki mają czarne punkciki na brzegach. Owoc przypomina jajowatą torebkę, w środku której jest wiele kropkowanych nasion.

Gleba:

różnego rodzaju

Forma życiowa:

bylina, roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

suche łąki, zarośla, murawy, polany 

Okres kwitnienia:

od lipca do sierpnia

Wysokość:

od 20 do 60 cm

Właściwości:

dziurawiec czteroboczny podobnie jak dziurawiec zwyczajny ma właściwości lecznicze. Stosowany jest jako środek żółciopędny, żołądkowy i przeciwzapalny.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki