Kokornak powojnikowy

Kokornak powojnikowy Kokornak powojnikowy

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Kokornak powojnikowy. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Aristolochia clematitis

Rodzina:

kokornakowate - Aristolochiaceae

Kolor kwiatu:

żółty

Liście:

trójkątne

Forma kwiatu:

kwiaty grzbieciste

Charakterystyka:

kokornak powojnikowy ma wzniesioną łodygę, która w niektórych miejscach lekko się wije. Pokrywają ją trójkątne liście z sercowatą nasadą, które osadzone są na długim ogonku. Mają tępo zakończony wierzchołek i delikatnie ząbkowane brzegi. W kątach liści zebrane są kwiaty. Mają rurkowatą koronę, która u nasady jest kulista, a w górnej części lejkowata.

Gleba:

wapienna, ciepła

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

zarośla, lasy nadrzeczne, przydroża, płoty

Okres kwitnienia:

od maja do czerwca

Wysokość:

od 30 do 100 cm

Właściwości:

roślina owadożerna o kwiatach, które są pułapkami dla much. Kwiaty mają wnętrze korony w kształcie trąbki i pokryte jest bardzo śliską warstwą wosku. Mucha ześlizguje się na dno rurki kwiatowej i przy okazji zostawia przyniesiony pyłek na słupku. Włoski, które są w rurce kwiatu więdną i kwiat się zamyka, przez co mucha nie jest w stanie się wydostać. Roślina wykorzystywana była dawniej w medycynie ludowej jako środek do leczenia ran. Niestety niewłaściwe dawkowanie tej rośliny może doprowadzić do zatrucia.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki