Pszeniec różowy

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Pszeniec różowy . Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Melampyrum arvense

Rodzina:

zarazowate - Orobanchaceae

Kolor kwiatu:

purpurowo-żółty 

Liście:

lancetowate

Forma kwiatu:

kwiaty grzbieciste

Charakterystyka:

pszeniec różowy wytwarza wyprostowaną łodygę pokrytą krótkimi włoskami, może ona być zarówno rozgałęziona, jak i pojedyncza. Na całej jej długości wyrastają lancetowate, siedzące liście różniące się wyglądem. Liście położone w górnej części mają ząbkowane krawędzie, natomiast dolne są całobrzegie. Wszystkie są w lekko różowym odcieniu, a ich spodnia strona jest owłosiona. Na początku kwietnia pojawiają się grzbieciste, różowe kwiaty zebrane w luźny kłosokształtny kwiatostan umieszczony na szczycie łodygi. Korona kwiatowa ma biały pierścień poniżej warg. Tak samo jak kielich jest gęsto owłosiona. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje spłaszczone torebki wypełnione nasionami.

Gleba:

wapienna, gliniasta

Forma życiowa:

roślina jednoroczna, zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

nie

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie: 

łany zbóż, przydroża, suche murawy, zarośla

Okres kwitnienia:

od czerwca do sierpnia

Wysokość:

od 15 do 50 cm

Właściwości:

roślina jest półpasożytem – substancje odżywcze i wodę czerpie z korzeni innych roślin. Jej nasiona są trujące i szczególnie niebezpieczne, gdy dostaną się do ziaren zbóż.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki