Koza saaneńska - ceniona rasa mleczna
Żywienie kóz niby nic trudnego, ale czym karmić zwierzęta, by były mleczne?
Zobacz także
Kozy mają znacznie skromniejsze wymagania żywieniowe niż krowy i owce. W języku funkcjonuje utarte powiedzenie, że „koza zje nawet miotłę” – nie oznacza to jednak, że zwierzęta karmione paszami słabej jakości utrzymają wysoką płodność i zadowalającą wydajność mleczną. Racjonalne żywienie kóz uwzględnia ich potrzeby związane z wiekiem, płcią i kierunkiem użytkowania oraz dostępność poszczególnych pasz w zależności od pory roku.
Pasze zielone
W okresie letnim najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym i zdrowotnym jest wypas kóz na pastwisku. Choć zwierzęta bardzo dobrze wykorzystują nawet nieużytki, hodowca, któremu zależy na osiągnięciu wysokiej mleczności, powinien zadbać, by w zielonej diecie nie zabrakło białka. Kozy ras wysokowydajnych wypasa się na mieszance traw takich jak m.in. życica trwała, tymotka łąkowa, kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita i różne gatunki rajgrasów. Razem z trawami warto wysiać bobowate, np. koniczynę, lucernę, wykę, łubin i groch – również peluszkę. Wartościową paszą dla kóz jest seradela, która znosi temperaturę do -8°C, dzięki czemu można spasać ją jeszcze zimą. W jadłospisie zwierząt powinny znaleźć się również zielone pędy zbóż i zioła, które wspomagają układ trawienny i krwionośny.
Na jedną matkę z przychówkiem należy przeznaczyć 0,15 ha pastwiska. Dorosła koza zjada 2-7 kg zielonki dziennie, w zależności od wieku i fazy cyklu rozrodczego. Wiosną stopniowo przyzwyczajamy zwierzęta do paszy zielonej. Przez 2 tygodnie przed każdym wyprowadzeniem kóz na pastwisko należy nakarmić je sianem.
Pasze suche
Siano z mieszanki traw polowych i ziół jest podstawą koziej diety w okresie zimowym. Rośliny są szczególnie bogate w składniki odżywcze tuż przed kwitnieniem, dlatego pierwsze sianokosy najlepiej przeprowadzić na początku czerwca. Pamiętajmy, że trawy w momencie koszenia nie mogą być wilgotne, a po ścięciu należy na dobę zostawić je na łące. Dopiero lekko zwiędły materiał rozkłada się na specjalnym trój- lub czworobocznym rusztowaniu, zapewniającym dobrą przewiewność.
Koza zjada 1-2,5 kg siana na dobę. Paśnik należy uzupełniać kilka razy dziennie, ponieważ pasza sucha szybko traci świeży zapach i przestaje być apetyczna. W każdej dawce pokarmowej mieszamy siano z kilku pokosów, jego wartość odżywcza jest bowiem zróżnicowana. Uzupełnienie zimowej diety stanowią słoma owsiana i jęczmienna oraz suszone rośliny motylkowe – dodatek pierwszego składnika pozwala zmniejszyć ilość białka w żywieniu, drugi komponent ma działanie odwrotne.
Zimą kozy mogą być też karmione kiszonkami z traw, roślin strączkowych i kukurydzy z dodatkiem kredy pastewnej. Samica w okresie laktacji pobiera 1-1,3 kg takiej paszy dziennie. Nie zaleca się jednak wprowadzania kiszonek do diety samic, od których pozyskujemy mleko na sery.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
66383 , 0 , 0 , 0 Koza saaneńska - ceniona rasa mleczna
-
-
Komentarzy (1)
arta
Dodano: 2015-04-27 13:17:30jak wygląda u was jadlospis koz i o której je doicie?