Głóg dwuszyjkowy

Głóg dwuszyjkowy Głóg dwuszyjkowy

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Głóg dwuszyjkowy. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Crataegus laevigata (C. oxyacantha)

Rodzina:

różowate - Rosaceae

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

odwrotnie jajowate

Forma kwiatu:

kwiaty o pięciu płatkach

Charakterystyka:

głóg dwuszyjkowy jest krzewem o silnie splecionych gałęziach. Owłosione młode gałązki z czasem pokrywają się szarą korą i długimi cierniami. Na cienkich ogonkach osadzone są lekko okrągłe liście, które mają klinowatą nasadę. Spodnia część blaszki jest nieco jaśniejsza niż górna i obie się błyszczą. Liście szczytowe złożone są z pięciu lub siedmiu zaokrąglonych klap. Drobne kwiaty zebrane są w wzniesione baldachogrona. Mają nagie dno kwiatowe i okrągłe płatki, które rosną wokół dwuszyjkowego słupka. Od sierpnia pojawiają się pozorne, jabłkowate owoce o brunatnoczerwonym zabarwieniu.

Gleba:

wapienna, żyzna

Forma życiowa:

roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie: 

lasy mieszane i liściaste, zarośla, zręby, zbocza skał, gruzy

Okres kwitnienia:

od maja do czerwca

Wysokość:

od 3 do 5 m

Właściwości:

napar z liści głogu dwuszyjkowego ma szczególne zastosowanie w medycynie ludowej. Stosowany jest przy nadciśnieniu, przy osłabieniu mięśnia sercowego i pomaga w rozkurczeniu naczyń wieńcowych.

 

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki