Szczaw polny

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Szczaw polny. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Rumex acetosella

Rodzina:

rdestowate - Polygonaceae

Kolor kwiatu:

czerwony

Liście:

lancetowate

Forma kwiatu:

kwiaty o maksimum czterech płatkach

Charakterystyka:

szczaw polny wytwarza cienkie i wyprostowane łodygi o licznych rozgałęzieniach. Rosną na nich osadzone na krótkich ogonkach lancetowate liście. Mają ostro zakończone wierzchołki, a u nasady są dwie odgięte klapy. Wierzchnia strona blaszki liściowej pokryta jest lekko białym kutnerem. Tuż przy ziemi rozwija się rozetka złożona z długoogonkowych liści podobnych do tych co rosną na łodygach tylko są znacznie większe. Na wierzchołku łodygi pojawiają się duże, luźne wiechy złożone z drobnych kwiatów.

Gleba:

piaszczysta, kwaśna, krzemionkowa

Forma życiowa:

bylina, roślina wolnopłatkowa

Roślina lecznicza:

nie

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

suche murawy, lasy, pastwiska, ugory, miedze

Okres kwitnienia:

od kwietnia do września

Wysokość:

od 10 do 50 cm

Właściwości:

w roślinie, a w szczególności w pędach znajduje się duża ilości kwasu szczawiowego, który jest trujący dla ludzi i bydła. Po ugotowaniu można go spożywać w sałakach i innych daniach. 

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki