Licinek tarninaczek - niebezpieczny motyl. Wskazówki, jak sobie z nim radzić!

Licinek tarninaczek (Argyresthia ephippiella) to motyl z rodziny namiotnikowatych. Bytuje on na drzewach owocowych, w tym najczęściej na wiśniach i czereśniach, a także na brzoskwiniach i śliwach. Jest niebezpieczny, ponieważ wyrządza szkody o znaczeniu gospodarczym. Dobrze zatem dowiedzieć się o nim czegoś więcej, aby skutecznie sobie z nim radzić.

Opis szkodnika

Jaja licinka są najpierw pomarańczowe, a z czasem stają się oliwkowozielone. Mają kształt gruszkowaty i mogą osiągnąć do 0,5 mm długości. Gąsienice z kolei osiągają już ok. 6 mm i ubarwiają się na żółtozielono, a ich głowy są czarne. W fazie ostatecznej wykształca się motyl o brązowych skrzydłach mających rozpiętość ok. 12 mm. Ich powierzchnię pokrywa wzór w podłużne białe paski.

Cykl życia licinka tarninaczka

Szkodnik ten zimuje jaja na korze lub pod łuskami pąków. W kwietniu wylęgają się gąsienice, które wchodzą do wnętrza pąków kwiatowych, zanim jeszcze zaczną pękać, i całkowicie je niszczą. W ciągu miesiąca gąsienice te przechodzą pięć stadiów larwalnych, w trakcie których nieustannie żerują, w tym także na młodych liściach i zawiązkach owoców. Następnie schodzą do gleby na głębokość ok. 5 cm i przepoczwarzają się. W połowie czerwca na powierzchni pojawiają się motyle, które żyją do początku sierpnia. Wtedy też samice składają jaja, których przypada ok. 25 na każdą z nich.

Objawy bytowania

Motyl ten pojawia się masowo co kilkanaście lat, a jego okres gradacyjny określa się na ok. 3 lata. Gąsienice podczas żeru wyjadają wnętrza pąków kwiatowych, co sprawia, że albo w ogóle się one nie rozwijają, albo od razu więdną i odpadają. To samo są w stanie zrobić z zawiązkami owoców. Uszkodzenia mogą wynosić nawet 80%, przez co powodują ogromne straty, w tym oczywiście pieniężne.

Zwalczanie

Narażone drzewa należy opryskiwać w fazie nabrzmiewania pąków, ponieważ zabiegi wykonane dopiero w okresie ich pękania mogą już niewiele zdziałać. Przy temperaturze do ok. 15°C najlepiej zastosować środki pyretroidowe, w wyższej zaś – fosforoorganiczne (np. Sumithion 500 EC). Można też stosować opryski w marcu, co może pomóc zniszczyć jaja zimujące. W tym wypadku zaleca się preparaty z olejem parafinowym.

Zapamiętajmy też progi zagrożenia, które wynoszą dla pąków z gąsienicami – 5%, a dla uszkodzonych kwiatów – 10–15%. Całą sytuację monitorujemy za pomocą binokularu, który pozwoli wypatrzeć larwy.

Bibliografia:

  1. Meudec G., Prat J.-Y., Retournand D., Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych. Gatunek po gatunku. Rozpoznawanie i zwalczanie, Warszawa 2014, s. 68.
  2. Wiech K., Szkodniki drzew owocowych, Kraków 2008, s. 124.

Źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: Sarefo, licencja: CC BY-SA 2.5.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki