
Licinek tarninaczek - niebezpieczny motyl. Wskazówki, jak sobie z nim radzić!

Zobacz także
Licinek tarninaczek (Argyresthia ephippiella) to motyl z rodziny namiotnikowatych. Bytuje on na drzewach owocowych, w tym najczęściej na wiśniach i czereśniach, a także na brzoskwiniach i śliwach. Jest niebezpieczny, ponieważ wyrządza szkody o znaczeniu gospodarczym. Dobrze zatem dowiedzieć się o nim czegoś więcej, aby skutecznie sobie z nim radzić.
Opis szkodnika
Jaja licinka są najpierw pomarańczowe, a z czasem stają się oliwkowozielone. Mają kształt gruszkowaty i mogą osiągnąć do 0,5 mm długości. Gąsienice z kolei osiągają już ok. 6 mm i ubarwiają się na żółtozielono, a ich głowy są czarne. W fazie ostatecznej wykształca się motyl o brązowych skrzydłach mających rozpiętość ok. 12 mm. Ich powierzchnię pokrywa wzór w podłużne białe paski.
Cykl życia licinka tarninaczka
Szkodnik ten zimuje jaja na korze lub pod łuskami pąków. W kwietniu wylęgają się gąsienice, które wchodzą do wnętrza pąków kwiatowych, zanim jeszcze zaczną pękać, i całkowicie je niszczą. W ciągu miesiąca gąsienice te przechodzą pięć stadiów larwalnych, w trakcie których nieustannie żerują, w tym także na młodych liściach i zawiązkach owoców. Następnie schodzą do gleby na głębokość ok. 5 cm i przepoczwarzają się. W połowie czerwca na powierzchni pojawiają się motyle, które żyją do początku sierpnia. Wtedy też samice składają jaja, których przypada ok. 25 na każdą z nich.
Objawy bytowania
Motyl ten pojawia się masowo co kilkanaście lat, a jego okres gradacyjny określa się na ok. 3 lata. Gąsienice podczas żeru wyjadają wnętrza pąków kwiatowych, co sprawia, że albo w ogóle się one nie rozwijają, albo od razu więdną i odpadają. To samo są w stanie zrobić z zawiązkami owoców. Uszkodzenia mogą wynosić nawet 80%, przez co powodują ogromne straty, w tym oczywiście pieniężne.
Zwalczanie
Narażone drzewa należy opryskiwać w fazie nabrzmiewania pąków, ponieważ zabiegi wykonane dopiero w okresie ich pękania mogą już niewiele zdziałać. Przy temperaturze do ok. 15°C najlepiej zastosować środki pyretroidowe, w wyższej zaś – fosforoorganiczne (np. Sumithion 500 EC). Można też stosować opryski w marcu, co może pomóc zniszczyć jaja zimujące. W tym wypadku zaleca się preparaty z olejem parafinowym.
Zapamiętajmy też progi zagrożenia, które wynoszą dla pąków z gąsienicami – 5%, a dla uszkodzonych kwiatów – 10–15%. Całą sytuację monitorujemy za pomocą binokularu, który pozwoli wypatrzeć larwy.
Bibliografia:
- Meudec G., Prat J.-Y., Retournand D., Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych. Gatunek po gatunku. Rozpoznawanie i zwalczanie, Warszawa 2014, s. 68.
- Wiech K., Szkodniki drzew owocowych, Kraków 2008, s. 124.
Źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: Sarefo, licencja: CC BY-SA 2.5.
Zobacz także
-
-
8462 , 0 , 0 , 0 Szkodniki gruszy. Znamy skuteczne sposoby na intruzów!
-
16007 , 0 , 0 , 0 Zwalczamy szkodniki truskawek. Zwycięsko odpieramy atak!
-
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Suszarnia Przenośnikowa do zbóż, ziaren kukurydzy
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl