Bawełnica korówka zagraża drzewom owocowym. Pomagamy je chronić!

Bawełnica korkówka Bawełnica korkówka

Bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum) to pluskwiak równoskrzydły z rodziny bawełnicowatych. Najbardziej upodobała sobie jabłonie, jednak czasami można ją też spotkać na gruszach, irgach, jarzębinach, głogu czy pigwach. Niebezpieczna jest zwłaszcza dla młodych drzew, którym może zahamować wzrost, wpłynąć na ich słabsze plonowanie i gorszą odporność na mróz. A wszystko przez to, że jest ona w stanie je uszkodzić i całkowicie ogołocić.

Opis szkodnika

Dorosłe osobniki przybierają dwie zupełnie rożne formy. I tak też samice mogą mieć skrzydła i będą przy tym czarne, duże i smukłe. Występują też w postaci bezskrzydłej – wtedy są brunatnoczerwone i pokryte woskowymi nićmi, co sprawia, że wyglądają, jakby były okryte watą. Po rozgnieceniu zostawiają po sobie purpurowy ślad. Ogólnie osiągają tylko 2 mm długości i są owalne.

Cykl życia

Bawełnica jest niezwykle interesującym pluskwiakiem, ponieważ w polskich warunkach klimatycznych nie spotyka się jej męskich osobników. Co więcej, nie składa ona w ogóle jaj, ponieważ jest w stanie zrodzić larwy bez zapłodnienia.

Zatem larwy zimują na korzeniach lub na szyjce korzeniowej, skąd na przełomie kwietnia i maja przedostają się na pień i gałęzie. Najczęściej swoje kolonie tworzą w miejscach zranień kory. Tam osiadają i po miesiącu przekształcają się w samice, które następnie zradzają kolejne larwy po ok. 125 sztuk każda. Tak też w sezonie wegetacyjnym może wystąpić nawet do 10 pokoleń tego szkodnika, przy czym zdecydowanie częściej będzie się on pojawiał wiosną i jesienią, rzadziej – latem.

Objawy bytowania

Przede wszystkim pierwsze, co rzuci się w oczy, to biały wełnisty nalot na młodych pędach i gałęziach. Pod nim żerują bawełnice korówki, które za pomocą kłujek wysysają z nich soki roślinne. Prowadzi to do osłabienia drzewa i powstawania na korze narośli oraz guzów o rakowatym wyglądzie, a także do głębokich spękań. Co więcej, szkodnik ten najchętniej zasiedli wszelkie rany, w tym te po źle zabezpieczonych cięciach. To z kolei może sprawić, że dojdzie do zakażenia patogenami powodującymi choroby kory, w tym właśnie raka bakteryjnego.

Wytrzymałość

Bawełnica korówka bardzo źle znosi mróz i bardzo duża część danego pokolenia może po prostu wymarznąć. Zazwyczaj szkodliwa jest dla niej temperatura ok. -7°C. Do tego, aby szkodnik ten w ogóle się rozwinął, potrzebna jest z kolei temperatura co najmniej 7°C. Naturalnym sprzymierzeńcem w walce z bawełnicą jest także osiec korówkowy, który żyje wewnątrz jej ciała i na niej pasożytuje.

Zwalczanie

W przydomowych ogródkach można stosować metodę mechaniczną polegającą na zdrapywaniu uszkodzonej kory. Rany należy oczywiście bardzo starannie zasmarować odpowiednią maścią, np. Funabenem.

Jeżeli chodzi zaś o metody chemiczne, to powinno się po nie sięgać, gdy zostanie przekroczony próg zagrożenia, który wynosi ponad dwa zaatakowane drzewa na 50 obejrzanych. Zabieg wykonuje się wtedy po kwitnieniu. Zalecane preparaty to te mszycobójcze, czyli przykładowo Primor 50 DG, Primor 25 WG czy Aztec 140 EW.

Bibliografia:

  1. Choroby i szkodniki roślin. Jak pielęgnować i chronić rośliny, red. I. Sieńko-Holewa, Warszawa 2008, s. 31.
  2. Masternak H., Atlas chorób i szkodników: Zagrażają roślinom w domu, na balkonie, w ogródku, Warszawa 1999, s. 99.
  3. Meudec G., Prat J.-Y., Retournand D., Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych. Gatunek po gatunku. Rozpoznawanie i zwalczanie, Warszawa 2014, s. 187.
  4. Wiech K., Szkodniki drzew owocowych, Kraków 2008, s. 72–73.

Żródło zdjęcia nr 2: Wikipedia, autor: Abraham, licencja CC BY-SA 2.5.

Żródło zdjęcia nr 3: Wikipedia, autor: Grysiak, licencja CC BY-SA 3.0.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki