Owocówka jabłkóweczka niszczy owoce. Znamy metody walki z tym szkodnikiem!

Owocówka jabłkóweczka Owocówka jabłkóweczka i ślady jej bytowania w jabłku

Owocówka jabłkóweczka (Cydia/Carpocapsa pomonella) to motyl z rodziny zwójkowatych. Można go spotkać przede wszystkim na jabłoniach i gruszach oraz – rzadziej – na głogu czy śliwie. Larwy tego szkodnika niszczą gniazda nasienne owoców i mocno zanieczyszczają ich miąższ. Sprawia to, że nie nadają się one do spożycia. Jeżeli szkodniki te wystąpią masowo, to mogą wyrządzić poważne szkody gospodarcze.

Opis szkodnika

Jaja: wyglądają jak płaska i opalizująca tarczka o średnicy do 1 mm. Najpierw są białe, ale z czasem zaczyna być w nich widać różowy przewód pokarmowy gąsienicy oraz jej czarną głowę. Ich pełny rozwój trwa od 8 dni do nawet 3 tygodni.

Gąsienice: osiągają długość do 1,5 cm. Zaraz po wylęgu są białe, ale z czasem stają się jasnoróżowe. Pięć stadiów rozwojowych przechodzą w ciągu miesiąca.

Poczwarki: są już brązowe. Otacza je szary kokon pokryty rozdrobnioną korą.

Motyle: ich skrzydła mają rozpiętość ok. 2 cm. Pierwsza para jest popielata w faliste brunatne paski, a w ich rogach znajdują się brązowozłociste plamy, czyli tzw. lusterka. Druga para z kolei jest oliwkowobrunatna.

Cykl życia owocówki jabłkóweczki

Gąsienice zimują w spękaniach kory lub w kolebkach pod jej powierzchnią. Co więcej, można je znaleźć także w skrzynkach z owocami trzymanymi w przechowalniach. Wylot motyli następuje zazwyczaj w połowie maja (czasami jednak już pod koniec kwietnia) i trwa ok. 6 tygodni. Najwięcej będzie ich właśnie wtedy oraz miesiąc później – w połowie czerwca. Ważne jest, że latają one w nocy i lubią ciepło. W temperaturze powyżej 15°C zaczynają składać jaja na liściach i powierzchniach owoców. W pierwszym pokoleniu płodność samicy wynosi 60–100 jaj, a w drugim już zdecydowanie mniej, bo 30–60 jaj. Pierwsze larwy wylęgają się w połowie czerwca i przez kilkanaście godzin przemieszczają się po powierzchni owoców. Następnie wgryzają się do ich środka, gdzie żerują przez ponad miesiąc, po czym je opuszczają i wyruszają na poszukiwania miejsca zimowania i przepoczwarzenia. Jedna owocówka jest w stanie zniszczyć do 3 owoców.

Okazuje się, że ok. 20% gąsienic może się przepoczwarzyć jeszcze w tym samym roku i zapoczątkować nowe pokolenie owocówki jabłkóweczki. Wtedy też motyle takie rozpoczną lot na przełomie lipca i sierpnia, a jaja będą składać nawet do września.

Objawy bytowania

Przede wszystkim zaatakowane owoce wyglądają na w pełni dojrzałe, a opadają zbyt wcześnie. Często na ich powierzchni widoczne są dwa niewielkie czarne otwory – jeden, przez który gąsienica weszła do środka, i drugi, którym się wydostała. Charakterystyczne jest też to, że z tej pierwszej dziurki wylatuje naprawdę dużo brązowych odchodów owocówki połączonych przędzą, które ją zatykają. Zresztą zupełnie tak samo zalegają w korytarzach wydrążonych przez tego szkodnika w miąższu. Poza tym, gdy dostanie się on do gniazda nasiennego, to wyjada wszystkie nasiona.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki