Skoczek różany - przedstawiamy wskazówki, jak go rozpoznać i skutecznie zwalczyć

Skoczek różany (Edwardsiana rosae) to pluskwiak równoskrzydły z rodziny skoczkowatych. Najczęściej spotyka się go na roślinach ozdobnych uprawianych w polu czy pod osłonami, w tym na różach, pelargoniach czy pierwiosnkach, choć atakuje też rośliny owocowe, a w szkółkach zaobserwowano go również na jarzębie mącznym i jarzębie szwedzkim. Bytowanie tego szkodnika prowadzi do opadania liści, co wpływa na słabsze kwitnięcie, a tym samym na obniżenie walorów ozdobnych danej rośliny lub jej gorsze owocowanie. Dobrze zatem poznać sposoby na poradzenie sobie z niekorzystną działalnością tego pluskwiaka.

Opis szkodnika

Owad ten jest bardzo dobrze widoczny, ponieważ dorosły osobnik ma ok. 4 mm długości i jest zazwyczaj biały lub jasnozielonożółty. Jego ciało jest wydłużone, a na grzbiecie znajdują się dwie pary dachówkowato ułożonych błoniastych skrzydeł. Charakterystyczne dla tego pluskwiaka jest to, że gdy jest zaniepokojony, to skacze na inny liść – stąd jego nazwa.

Jaja również mają wydłużony kształt. Jeśli zaś chodzi o larwy i nimfy, to są one równie ruchliwe, co osobniki dorosłe, tyle że mniejsze. Larwa jest bardzo podobna do dojrzałego okazu, ale ma żółty kolor i nie posiada jeszcze wykształconych skrzydeł, nimfy zaś mają już ich zaczątki.

Cykl życia skoczka różanego

Jaja skoczka różanego zimują w spękaniach kory na pędach. Gdy liście zaczynają się rozwijać, larwy się wylęgają, co przypada zazwyczaj na kwiecień. Wtedy też zaczyna się żer na dolnej stronie liści. Cykl przeobrażania się w osobnika dorosłego trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. W czerwcu samice składają jaja, zagłębiając je w tkankach liści – na każdą przypada ok. 40 jaj. Ponieważ w ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia tego szkodnika, to samice pochodzące właśnie z tego drugiego będą odpowiedzialne za składanie jaj zimujących.

Warto wspomnieć, że na przełomie czerwca i lipca osobniki z pierwszej generacji mogą przeskakiwać na inne rośliny z rodziny różowatych, w tym właśnie na wspomniane jarzęby.

Objawy

Zarówno larwy, jak i dorosłe szkodniki żerują na spodniej stronie liści – najpierw wzdłuż nerwu głównego, a następnie rozprzestrzeniają się coraz bardziej. Ich niekorzystna działalność polega na wypijaniu z komórek liściowych soków roślinnych. To prowadzi do tworzenia się na wierzchniej stronie liści mnóstwa białych plamek. Im jest ich więcej, tym liść staje się coraz bardziej odbarwiony, w efekcie czego zasycha, skręca się i odpada.

Szkodliwość

Zaznacza się, że skoczek różany nie jest w stanie spowodować strat o znaczeniu gospodarczym. Nie można go jednak ignorować, ponieważ może on przenosić na roślinę różne niebezpieczne wirusy i bakterie. Poza tym jego obecność pogarsza jakość plonu u roślin owocowych oraz zmniejsza walory dekoracyjne roślin ozdobnych.

Zwalczanie

Twierdzi się, że larwy tego pluskwiaka da się zwalczyć przy okazji wiosennych oprysków przeciwko innym szkodnikom (takim jak, przykładowo, kistnik malinowiec czy kwieciak malinowiec). Jeśli chodzi o krzewy i drzewa owocowe, to okazuje się, że tego typu działania zazwyczaj wystarczają. Inaczej ma się sprawa z roślinami ozdobnymi, które powinno się opryskiwać Promanalem lub środkiem Fastac 10 EC. W razie konieczności zabieg należy powtórzyć po około dwóch tygodniach. Co się zaś tyczy jarzębów, to powinno się je opryskiwać środkami z grupy pyretroidów zaraz po zauważeniu dorosłych osobników.

Bibliografia:

  1. Choroby i szkodniki roślin. Jak pielęgnować i chronić rośliny, red. I. Sieńko-Holewa, Warszawa 2008, s. 19.
  2. Łabanowska B., Szkodniki krzewów owocowych, Kraków 2013, s. 91–92.
  3. Łabanowski G., Soika G., Szkodniki ozdobnych drzew liściastych, Kraków 2010, s. 77–78.
  4. Masternak H., Atlas chorób i szkodników: Zagrażają roślinom w domu, na balkonie, w ogródku, Warszawa 1999, s. 57.
  5. Wiech K., Szkodniki drzew owocowych, Kraków 2008, s. 14–15.

Źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: AfroBrazilian, licencja: CC BY-SA 3.0.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki