Niestrzęp głogowiec - podpowiadamy, jak chronić drzewa przed tym szkodnikiem
Zobacz także
Niestrzęp głogowiec (Aporia crataegi) to motyl z rodziny bielinkowatych. Do Polski przybył najpewniej ze Wschodu, gdzie występuje o wiele liczniej. Okazuje się bowiem, że ostatnimi laty można go spotkać w naszym kraju sporadycznie, głównie na północy. Najczęściej bytuje na głogu, jabłoni i śliwie, a czasem też na jarzębinie, tarninie, gruszy bądź innych gatunkach. Niestrzępa uznaje się za szkodnika, ponieważ jego gąsienice niszczą zarówno pąki, jak i już rozwinięte liście atakowanych roślin.
Opis szkodnika
Wydłużone jaja składane przez samice tego osobnika są koloru żółtego. Gąsienice są w stanie osiągnąć długość do 3 cm. Ogólnie ubarwiają się na ciemnobrunatno, a ich głowa z początkowo brązowej zamienia się w czarną. Dorosłe szkodniki z kolei to piękne motyle, o których ciężko pomyśleć, że mogą wyrządzać tyle szkód. Motyl taki ma bowiem duże białe skrzydła z czarnymi żyłkami tworzącymi imponujące wzory; ich rozpiętość sięga często nawet ok. 6,5 cm.
Cykl życia niestrzępa głogowca
Samice składają jaja na górnej stronie liści. Gdy w sierpniu wylęgają się gąsienice, to zaczynają zjadać ich górną skórkę i część miękiszu, po czym oplatają je przędzą i formują gniazda zimowe, w których to zimują. W jednym takim gnieździe może się znajdować nawet do 50 gąsienic trzeciego stadium rozwojowego szkodnika. Na początku wiosny, w kwietniu, wyruszają one na żer do pękających pąków, którym wyjadają wnętrza, oraz na rozwijające się liście, w których to z kolei wygryzają otwory od brzegu blaszki liściowej. Alarmujący jest fakt, że jedna gąsienica niestrzępa głogowca jest w stanie zniszczyć nawet 12 liści. Na przełomie maja i czerwca gąsienice przepoczwarzają się w motyle, które szczególnie chętnie latają w pobliżu trwałych kałuż i pól koniczyny.
Szkodliwość
Niestrzęp głogowiec poprzez niszczenie pąków jest w stanie doprowadzić do tego, że drzewa zaczną zielenieć dopiero w sierpniu. W Polsce ostatnimi czasy uznaje się go za praktycznie wytępionego, pojawiły się nawet głosy, by objąć go ochroną. Okazuje się jednak, że jest to motyl, który na jakiś czas może praktycznie zniknąć, po czym później niespodziewanie pojawić się i to w masowych ilościach.
Zwalczanie
Za próg zagrożenia uważa się jedno gniazdo zimowe na 2 m3 korony drzewa. Gdy uznamy, że ryzyko poważnych uszkodzeń jest realne, powinniśmy opryskać rośliny wczesną wiosną, w początkowej fazie żerowania gąsienic, takimi preparatami jak Promanol, Polysect Hobby AL lub Spruzit 04 EC. Innym sposobem jest obcięcie zimą wierzchołków pędów z gniazdami i spalenie ich lub usypanie gdzieś daleko, by gąsienicami pożywiły się inne drapieżne owady bądź owadożerne ptaki.
Bibliografia:
- Wiech K., Szkodniki drzew owocowych, Kraków 2008, s. 29.
Źródło zdjęcia nr 1: Wikipedia, autor: Werner Seiler, licencja: Public Domain.
Źródło zdjęcia nr 2: Wikipedia, autor: Zeynel Cebeci, licencja: CC BY-SA 3.0.
Źródło zdjęcia nr 3: Wikipedia, autor: Olei, licencja: CC BY-SA 3.0.
Źródło zdjęcia nr 4: Wikipedia, autor: James Lindsey, licencja: CC BY-SA 3.0.
Źródło zdjęcia nr 5: Wikipedia, autor: Werner Seiler, licencja: Public Domain.
Zobacz także
-
-
-
-
34031 , 2 , 0 , 0 Szkodniki malin nadciągają! Skutecznie chronimy uprawę
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl