Nasionnica trześniówka - przedstawiamy skuteczne sposoby na jej zwalczenie

Nasionnica trześniówka Nasionnica trześniówka w owocu wiśni

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) to muchówka z rodziny nasionnicowatych. Szkodnik ten jest na tyle wyjątkowy, że jego larwy znajdują się wewnątrz wiśni i czereśni, na których żeruje, a odróżnienie owoców zaatakowanych od zdrowych jest praktycznie niemożliwe. Przykra niespodzianka spotyka zatem konsumentów zazwyczaj dopiero przy bezpośrednim spożyciu owoców lub w trakcie ich przetwarzania. Dobrze więc poznać skuteczne sposoby na wytępienie tej muchówki.

Opis szkodnika

Jaja nasionnicy trześniówki są mlecznobiałe i mają długość do 0,7 mm. Larwy są takiego samego koloru, ale już dłuższe – osiągają do 4 mm. Ważne jest, że nie mają one wykształconych odnóży. Z kolei bobówka, czyli ostatnia, już stwardniała, wylinka jest słomkowożółta i ma 5 mm. Dorosły owad jest takiej samej wielkości. Na tułowiu ma żółtą tarczkę. Tego koloru są też jego czoło i przód głowy. Przezroczyste skrzydła są ciemnawe i wyróżniają się na nich wyraźne porzeczne pasy.

Cykl życia nasionnicy trześniówki

Poczwarki w postaci bobówek zimują w glebie na głębokości ok. 5 cm. Gdy temperatura ziemi osiąga ok. 13°C, czyli mniej więcej w maju bądź czerwcu, rozpoczyna się wylot dorosłych osobników, które następnie do połowy lipca składają jaja do wnętrza owoców. Proces ten trwa około miesiąc i przez cały ten czas jedna samica zradza nawet 250 sztuk. Zatem nasionnica nacina skórkę wiśni lub czereśni, po czym wprowadza do każdej po jednym jaju. Następnie znaczy powierzchnię feromonem, który odstrasza inne samice. Po ok. 10 dniach wylęgają się larwy, które żerują w owocach nawet do miesiąca. Później wydostają się na zewnątrz, spadają na ziemię i tam formują wspomnianą bobówkę, w której to się przepoczwarzają.

Objawy bytowania

Rozpoznanie zasiedlonych owoców nie jest łatwe. Czasami widać lekkie wklęśnięcie w miejscu złożenia jaja, jednak nie jest możliwym tak dokładne przyjrzenie się każdemu owocowi z osobna.

Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które mają wpływ na bytowanie nasionnicy:

  • najbardziej narażone na zasiedlenie są odmiany drzew dojrzewających późno;
  • najłatwiej zaobserwować obecność dorosłych osobników po nasłonecznionej stronie drzew, ponieważ lubią one ciepło i temperaturę co najmniej 14°C;
  • zimna i deszczowa pogoda utrudnia samicom składanie jaj – w takich warunkach ryzyko zasiedlenia staje się zatem mniejsze;
  • w okresie dojrzewania owoców pomocna jest sucha i upalna pogoda, która przyczynia się do zaskorupiania się gleby, co utrudnia larwom nasionnicy wejście pod jej powierzchnię.

Zwalczanie

Profilaktyka/metody ekologiczne: na niewielkich powierzchniach można pokusić się o rozłożenie na ziemi bardzo gęsto plecionej siatki lub folii, które uniemożliwią larwom zejście pod powierzchnię, gdzie miałyby się przepoczwarzyć. Dodatkowo po zbiorze owoców możliwe jest przekopanie ziemi. Można też zebrać owoce wcześniej, co zahamuje rozwój nasionnicy, ale nie zlikwiduje larw będących już najprawdopodobniej w ich wnętrzach. Inną opcję stanowią także feromonowe żółte lepy, które przyciągają samice.

Metody chemiczne: za próg zagrożenia przyjmuje się dwie muchówki przypadające na jeden lep. Należy wtedy opryskiwać drzewa w około tydzień po pierwszym wylocie much (pierwsza dekada czerwca) i powtórzyć zabieg dwa tygodnie później przy okazji kolejnego wylotu (ok. 20 czerwca). Zalecane preparaty: Fastac 10 EC, Basudin 25 EC.

Wskazówka: termin wylotu nasionnicy trześniówki można także wyznaczyć, kierując się rozwojem larw hodowanych w doniczkach z ziemią szczelnie przykrytych gazą.

Bibliografia:

  1. Masternak H., Atlas chorób i szkodników: Zagrażają roślinom w domu, na balkonie, w ogródku, Warszawa 1999, s. 94.
  2. Meudec G., Prat J.-Y., Retournand D., Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych. Gatunek po gatunku. Rozpoznawanie i zwalczanie, Warszawa 2014, s. 76.
  3. Wiech K., Szkodniki drzew owocowych, Kraków 2008, s. 121–123.

Źródło zdjęcia nr 1: Wikipedia, autor: entomart, licencja: Attribution.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki