Morela Early Orange - popularna odmiana o odpornych na pękanie owocach

Morela Morela

Morela Early Orange jest obecnie jedną z zaledwie czterech odmian wpisanych do rejestru prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Wynika to z tego, że uprawa moreli nie należy do najłatwiejszych, a sady towarowe przynoszą zyski tylko wtedy, gdy drzewa są sadzone na łagodnych zboczach osłoniętych od wiatru i w okolicach zbiorników wodnych oraz lasów. Takie są bowiem warunki mikroklimatyczne wymagane przez te drzewa.

Opis drzewa

Odmiana ta rośnie silnie i wytwarza gałęzie formujące się pod kątami ostrymi, co składa się na dosyć specyficzną koronę, która jest wąska i wyniosła, trochę stożkowata (przez co może się kojarzyć z topolą). Przy czym zauważyć trzeba, że jednoroczne pędy są grube i naprawdę długie, ale jest ich niewiele. Piękne duże kwiaty ubarwią się na biało, a z reguły ciemnozielone liście na wierzchołkach pędów będą jednak jasnobordowozielone.

Owoce

Morele Early Orange mają kształt kulistoowalny i cecha ta występuje regularnie. Jeśli chodzi o ich wielkość, to da się je zaklasyfikować jako średnio duże, ponieważ ich waga wynosi 30–45 g. Ich ciemnopomarańczowa skórka jest słabo omszona i nawet połowa jej powierzchni może być pokryta przez mocno czerwony i rozmyty rumieniec. Miąższ z kolei przyjmuje ubarwienie skórki, czyli również jest ciemnopomarańczowy. Co do konsystencji, to określić ją można jako zwięzłą, ale średnio soczystą. Najważniejsze jednak, że miąższ ten dobrze oddziela się od owalnej pestki. Konsumentom z pewnością spodoba się też słodki smak z delikatnie odczuwalną kwaskowatą nutą.

Pielęgnacja

Drzewo to będzie potrzebowało odpowiedniego nawodnienia, szczególnie w czerwcu. Należy zatem podlewać rośliny regularnie, a przy okazji tych zabiegów można je też zasilić nawozem. Pamiętajmy jednak, że nie możemy sięgać po środki azotowe, ponieważ wpłyną one na wiotczenie pędów. A zatem zaleca się dodać do wody (w proporcji 0,5 l nawozu na 10 l wody), którą podlewamy morele, gnojówkę z żywokostu bądź nawóz organiczny bogaty w potas. Całą procedurę powinno się powtórzyć dwa razy w odstępach dwóch tygodni. Nie zapominajmy także o tym, że formując i przycinając odmianę Early Orange, należy zachować okołotrzynastocentymetrową odległość między owocami.

Zbiór

Morele zaczynają wybarwiać się naprawdę wcześnie, ale czas owocowania tej odmiany przypada dopiero na drugą połowę lipca. Dla centralnej Polski wyznacza się w miarę przybliżony termin na okres między 23 a 29 lipca, ale pamiętać trzeba, że wymagany jest tutaj wielokrotny zbiór, ponieważ morele nie dojrzewają równocześnie. Ich zaletą jest jednak to, że nie mają tendencji do przejrzewania.

Wytrzymałość

Early Orange jest tolerancyjna na szarkę. Poza tym zarówno drzewo, jak i pąki kwiatowe są dosyć odporne na przymrozki wiosenne. Ogólnie jako temperaturę graniczną wyznacza się -25°C. Ważne jest też to, że morele tej odmiany nie pękają po długotrwałych deszczach oraz dobrze znoszą transport i się nie odgniatają.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 334–343.
  2. Dereń D., Pielęgnowanie drzewek owocowych, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  3. Jakubowski T., Brzoskwinie i morele, Warszawa 2002, s. 39.
  4. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 289.
  5. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 388.
  6. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 80.
  7. Uprawa brzoskwiń i moreli, red. H. Morgaś, Kraków 2005, s. 26–27.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki